Z podwórka na największe sceny. Muniek „King!” Staszczyk jakiego nie znacie
18 października, 2019
„Shindisi” z Grand Prix 35. WFF. Gruziński kandydat do Oscara wygrywa w stolicy
19 października, 2019

Poeta z krwi i kości. Biografia „Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie”

Od prawej Władysław Broniewski, Anna Broniewska i Wanda Broniewska (fot. arch. rodzinne)

To bardzo osobista i szczera opowieść o rodzinie, trudnych relacjach oraz człowieku hołubionym przez PRL-owskie władze, któremu do dziś z łatwością przypina się łatkę komunisty. Ewa Zawistowska, wnuczka Władysława Broniewskiego, przez lata rozdzielała jego postać na „prywatnego” dziadka Władka i „oficjalnego” poetę ze szkolnych podręczników. Swojej matki Anny, młodo zmarłej ukochanej córki poety, nie pamięta wcale. Po pamięć i wiedzę o nich wyruszyła w literacką podróż w głąb zatrzaśniętego w skrzyni archiwum rodzinnego, czego efektem jest książka „Dziadek Władek. O Broniewskim, Ance i rodzinie”.

Z nieznanych dotąd listów, zdjęć i dokumentów autorka układa historię swojej niezwykłej rodziny. W jej barwnej opowieści powraca też powojenny świat literacki i filmowy oraz skomplikowana rzeczywistość lat pięćdziesiątych. Wnuczka Broniewskiego nie cenzuruje jego życiorysu i nie unika trudnych tematów, takich jak jego poemat o Stalinie, choroba matki i okoliczności jej śmierci czy komunizm babki. Otwarcie pisze m.in. o jego chorobie alkoholowej, która sprowadziła cierpienie nie tylko na niego, ale i na jego bliskich.

Siłą tej książki jest jej emocjonalny ładunek, szczególnie ukazanie niezwykłej więzi pomiędzy Broniewskim a jego ukochaną córką, która wyłania się z ich listów. Z kolei archiwalne dokumenty ujawniają ciekawe, czasem burzliwe kulisy wspólnej pracy ojca i córki nad filmem „Wisła”, którego realizację przerwała śmierć 24-letniej reżyserki. W tle widać  zatrzymaną w odległych czasach stalinowskich całą rodzinę. Tacy, jacy byli na co dzień. W rolach ojców, córek, matek i dziadków. Jak mieszkali, pracowali, spędzali wakacje, o czym myśleli, w co wierzyli. Całość uzupełnia bogactwo niepublikowanych dotąd materiałów z rodzinnego archiwum.

O autorce

Ewa Zawistowska, ukończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Jej świetnie zapowiadającą się karierę dziennikarską przerwała nieuleczalna, dziedziczna choroba. Zaczęła wtedy pisać wiersze i piosenki dla dzieci, wydała kilka książek. Przed dziewiętnastoma laty przeprowadziła się do Grecji, gdzie mieszka do dziś w maleńkiej górskiej wiosce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *