Najlepsza europejska komedia o przyspieszonym dojrzewaniu. „Ninjababy” już w kinach
19 sierpnia, 2022
Człowiek w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu „Notre-Dame płonie” w kinach
19 sierpnia, 2022

Podróżowali, badali, a także zginęli razem. Dokument „Wulkan miłości” już w kinach

„Ciekawość jest silniejsza od lęku” – stwierdziła kiedyś Katia (fot. mat. pras.)

To prawdziwe love story o niezwykłym trójkącie miłosnym, w którym występuje francuskie małżeństwo naukowe Katii i Maurice’a Krafftów oraz uwielbiane przez nich wulkany. Przez ćwierć wieku podróżowali razem do wszystkich, które mogli znaleźć na naszej planecie, stając się tym samym najsłynniejszymi i najbardziej żarliwymi wulkanologami na świecie. Zginęli także wspólnie – podczas erupcji w Japonii w 1991 roku. Dzięki ich pasji powstało olbrzymie archiwum fascynujących zdjęć i filmów. Film z narracją Mirandy July jest hipnotyczną analizą życia na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperaturze 1200°C. Autorem muzyki oryginalnej do dokumentu autorstwa Sary Dosy – jest Nicolas Godin, połowa francuskiego duetu Air.

Najpiękniejsza historia miłosna napędzana gorącą lawą, wnikliwe spojrzenie na życie kultowej pary, która stała się symbolem badania najgroźniejszych miejsc na naszej planecie.

Ta historia, oparta na niezwykłych, zapierających dech w piersiach archiwaliach, zdobyła uznanie jury i festiwalowej publiczności na całym świecie. „Wulkan miłości” zdobył nagrodę za montaż podczas festiwalu w Sundance, otrzymał także Nagrodę Publiczności podczas Visions du Réel. W czasie tegorocznego Millennium Docs Against Gravity był w czołówce najchętniej oglądanych filmów.

O reżyserce

Sara Dosa jest nominowaną do nagrody Indie Spirit reżyserką filmów dokumentalnych i nagradzaną producentką Peabody, która przedstawia zaskakujące, oparte na historycznych postaciach opowieści o ekologii, ekonomii i tematyce społecznej. Jej debiut reżyserski, „The Last Season”, zdobył nagrodę Golden Gate na festiwalu San Francisco IFF w 2014 roku i był nominowany do nagrody Indie Spirit Truer Than Fiction. Dosa współreżyserowała nominowany do nagrody Emmy odcinek serialu muzycznego Netflix „Re-Mastered”. Trzeci film Dosy, „The Seer & The Unseen”, miał premierę w 2019 roku, zdobywając nagrody na wielu festiwalach.

Wyprodukowała też nagrodzony Peabody „Audrie & Daisy” oraz nominowany do nagród Peabody i Emmy „Survivors”. Dosa jest też współproducentką nominowanego do Oscara filmu „The Edge of Democracy” oraz „An Inconvenient Sequel: Truth to Power”. W 2018 roku DOC NYC zaprosił Dosę do inauguracyjnej klasy dokumentalistów „40 under 40” i został ona także wprowadzona do Academy of Motion Picture Arts & Sciences. Ukończyła Wesleyan University i posiada tytuł magistra antropologii i ekonomii rozwoju międzynarodowego w London School of Economics.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *