Opowieść o ludziach, którzy znaleźli przepis na szczęście. Film „Truflarze” w kinach
24 grudnia, 2021
Czarujące San Sebastian, miłość i pytania o sens życia. „Hiszpański romans” w kinach
24 grudnia, 2021

Podróż w głąb największych lęków, żalu i gniewu. Film „Odkupienie” na ekranach kin

Film „Odkupienie” był sensacją na festiwalu w Sundance (fot. mat. pras.)

To przejmujący dramat o zwyczajnych ludziach, którzy stanęli w obliczu niecodziennej tragedii, a która może przydarzyć się każdemu z nas. W swoim poruszającym debiucie, scenarzysta i reżyser Fran Kranz zabiera widzów w podróż po odkupienie w głąb największych lęków, żalu i gniewu. – Praca nad tym filmem to bardzo emocjonalne doświadczenie. Mam w sobie wiele niepokoju i troski o prawdziwe rodziny, które przeżyły taki dramat. To przejmujące, kiedy mogę spotykać ludzi, którzy tego doświadczyli osobiście, rodziców, którzy stracili dziecko w podobnych okolicznościach. Rozmawiałem z osobami, które straciły bliskich w wyniku tragicznych sytuacji z użyciem broni – mówi Fran Kranz. Film „Odkupienie” był sensacją na festiwalu w Sundance. W rolach głównych wystąpili: Jason Isaacs, Martha Plimpton, Ann Dowd i Reed Birney.

Wiele lat po niewyobrażalnej tragedii, która połączyła ich losy, dwie pary rodziców siadają naprzeciwko siebie w przykościelnej salce, aby odbyć najtrudniejszą rozmowę swojego życia. Początkowo onieśmieleni, z czasem odsłaniają się coraz bardziej, pozwalając, aby emocje wzięły górę i doprowadziły do dramatycznego, chwytającego za serce finału.

Za reżyserię i scenariusz – tego jednego z najgłośniejszych filmów roku – odpowiada debiutujący w tej roli Fran Kranz.

Recenzje oraz nagrody i nominacje

Dramat „Odkupienie” został bardzo dobrze przyjęty przez widzów i krytyków m.in. na festiwalu filmowym w Sundance. „Dotkliwy, wzruszający, zmuszający do myślenia” – czytamy w recenzji Deadline. „Wstrząsający i oczyszczający seans, znakomite aktorstwo i scenariusz” – pisze Screen International. „Poczujecie jakbyście dotknęli prawdy” – dodaje Variety. „Intymny i szczery film o rozmowach, których Amerykanie nie mogą odbyć” – podsumowuje IndieWire.

Film ma już na swoim koncie nagrodę Roberta Altmana przyznawaną podczas Film Independent Spirit Awards dla reżysera, reżysera castingu i obsady, a także nominacje do nagród: Critics’ Choice Awards dla Ann Dowd – w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Hollywood Critics Association dla Jasona Isaacsa – w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy, za najlepszy scenariusz, najlepszy debiut pełnometrażowy i najlepszy film niezależny oraz Film Independent Spirit Awards – nominacja dla Frana Kranza za najlepszy scenariusz (debiut).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *