Dziewięć najlepszych spektakli sezonu. 42. Warszawskie Spotkania Teatralne
19 maja, 2022
Trzymający w napięciu thriller z rolą Zaca Efrona. Film „Złoto” na ekranach kin
20 maja, 2022

Podróż do czasów pełnych słońca. Mały-wielki film „Mała mama” już w kinach

(fot. mat. pras.)

To film, który przyniesie trochę słońca niezależnie od pogody za oknem i przywróci uśmiech w smutny dzień. To nowe dzieło Céline Sciammy, autorki nagrodzonego w Cannes „Portretu kobiety w ogniu”. „Mała mama” to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, a zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wielu widzów na pewno odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki. Film miał swoją światową premierę na zeszłorocznym festiwalu w Berlinie. Zdobył m.in. nagrodę publiczności w San Sebastian oraz wyróżnienie dla najlepszej zagranicznej produkcji od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

Ośmioletnią Nelly poznajemy w momencie, gdy dziewczynka dowiaduje się o śmierci swojej babci. Nie tylko przeżywa własną żałobę, lecz także przygląda się silnym emocjom targającym całą rodziną. W postawie Nelly zaskakująca dojrzałość łączy się z dziecięcą wiarą w potęgę wyobraźni. To właśnie dzięki niej na drodze dziewczynki staje w pewnym momencie rówieśniczka, która wydaje się łudząco podobna do jej matki.

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi? Taka sytuacja przytrafia się właśnie Nelly. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni.

Rodzinne relacje w żałobie

Céline Sciamma, reżyserka nagrodzonego w Cannes „Portretu kobiety w ogniu”, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża młodziutka Nelly.

Polskim dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *