Inspiracją do powstania tego muzycznego przedstawienia był nie tylko niezwykły głos, ale i legenda jego bohaterki, czyli Evy Cassidy. Chociaż posiadała możliwości wokalne sprawdzone w szerokim repertuarze: jazz, blues, folk, gospel, country i pop, przez całe życie nie była szerzej znana poza okolicami Waszyngtonu. – Wszyscy mówili, że cóż to za głos i dlaczego nie jest sławna na cały świat. Na tym się kończyło u producentów czy agentów muzycznych, ponieważ ona nie była komercyjna i zgadzała się tylko na to, co było zgodne z jej gustem – podkreśla Joanna Szczepkowska.
Po śmierci w wieku zaledwie 33 lat, nagrania Cassidy zostały wydane i okazały się znaczącym sukcesem, osiągając łączną sprzedaż ponad czterech milionów egzemplarzy. Na początku 2001 roku album „Songbird” dotarł do 1. miejsca brytyjskiej listy najlepiej sprzedających się albumów z łącznym nakładem miliona egzemplarzy. – Te piosenki żyją i docierają do ludzi, dla których wrażliwość, którą ona reprezentowała, jest potrzebna. Ich na całym świecie wciąż jest dużo – przyznaje Osińska.
Talent, który zasługuje na więcej
Do amerykańskiej wokalistki często porównywana jest Dorota Osińska, którą również cechuje niebywały wręcz talent. Autorka i reżyserka nowej sztuki dostrzegła podobieństwa charakterów, gustów artystycznych i brzmień głosów, jakie łączą obie artystki. To wszystkie było nie bez znaczenia dla Joanny Szczepkowskiej, która w spektaklu wciela się w rolę Gwiazdy. – Uważam, że Dorota Osińska to ogromny talent i zasługuje na znacznie więcej niż ma. Tak samo było z Evą Cassidy – zauważa reżyserka.
– To jest bardzo bliska mi postać od lat, nigdy nie planowałam takiej formy pracy, żeby wziąć na warsztat jej piosenki, a tym bardziej żeby opowiedzieć jej historię. To był jakiś impuls – podkreśla Dorota Osińska.
Historia w piosenkach na żywo
W spektaklu „Eva” znalazły się nie tylko słynne piosenki, jakie śpiewała Eva Cassidy, ale jej historia opowiedziana w rożnych muzycznych rytmach i brzmieniach. Kierownikiem muzycznym przedstawienia jest Paweł Stankiewicz (gitary, śpiew), który odpowiada również za aranżacje prezentowanych piosenek wykonywanych na żywo przez zespół muzyków, w składzie: Piotr Banaszek (instrumenty klawiszowe, mandolina, gitara elektryczna, śpiew) i Piotr Maślanka (instrumenty perkusyjne, piano, gitara elektryczna, śpiew). Za scenografię i kostiumy odpowiedzialna była Natalia Kołodziej.