Rok 1841. Siedemnastoletnia Joanka Miller dostaje propozycję pracy i wyjeżdża do Berlina. Chlebodawcom podobają się skromność i pracowitość dziewczyny. Nakazują jej solenne wypełnianie obowiązków oraz trzymanie języka za zębami. Panna zamieszkuje przy rodzinie Karola Wedla, a swoje przeżycia i domysły opisuje w listach do matki. Wkrótce jednak pochłaniają ją inne sprawy. Czy w domu dzieje się coś osobliwego, czy Joance tylko się wydaje?
Karol Wedel z rodziną przenosi się do Warszawy i w 1851 roku zakłada własną cukiernię. Tom I „Czas Karola” opowiada o początkach i stopniowym rozwoju najsłynniejszej polskiej firmy. Są Karol i Karolina Wedlowie, ich dzieci Emil i Eleonora, służąca Joanka, kucharka Józefa i wiele innych osób – także z pierwszych stron gazet. Dom Wedlów, pijalnia, wizyty, spotkania, ustalenia… Są zakupy w sklepie Stanisława Wokulskiego, gdzie panna Eleonora poznaje Izabelę Łęcką. Jest też skromny subiekt Ignacy Rzecki – stały bywalec wedlowskiej pijalni czekolady.
O autorce
Teresa Monika Rudzka to urodzona wrocławianka, lubelska pisarka, recenzentka i dziennikarka. Debiutowała satyryczną powieścią środowiskową „Bibliotekarki” (2010), oprócz tego napisała „Singielkę” (2011), „Kuzyneczki” (2013) oraz historię opartą na własnych przeżyciach „Zawsze będę Cię kochać” (2014), w której opisała swoją traumę, żałobę i emocje po śmierci córki.
Po opublikowaniu „Na karuzeli” (2016) temat straty bliskiej osoby został przedstawiony w powieści dla młodzieży „Wszystkie dżinsy M.” (2017), która została nominowana do nagrody IBBY oraz wybrana książką roku w konkursie organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Później ukazały się „Świtezianki” (2017), kryminał „Ona przyszła ostatnia” (2018), „Carska Droga” (2019) oraz komedia romantyczna „Mogło być gorzej” (2021).