Uczucie mocne jak góra. Szwajcarski obraz „Kawałek nieba” już na ekranach kin
26 maja, 2023
„24 godziny”, które mogą na zawsze zmienić życie. Film z Penélope Cruz w kinach
2 czerwca, 2023

Pochwała kobiecości, przyjaźni, wolności i mocy tańca. Film „Houria” w kinach

Bohaterka tego filmu może być symbolem wszystkich kobiet pozbawionych głosu. – W „Hourii” zagłębiam się ponownie we współczesnej Algierii, aby opowiedzieć o młodej tancerce, która przechodzi metamorfozę na skutek wypadku – mówi Mounia Meddour, wielokrotnie nagradzana reżyserka filmu. To historia o izolacji, samotności, ale przede wszystkim o odnowie. – Tak właśnie wyobrażałam sobie postać Hourii, bohaterki niesamowitej dzięki swej wytrzymałości – dodaje twórczyni. W główną postać w obrazie „Houria” wcielilła się Lyna Khoudri. Ta młoda algierska aktorka to gwiazda francuskiego kina, muza Wesa Andersona i ulubienica Chanel. – W filmie korzystamy z języka migowego, mówimy o utracie mowy, szoku pourazowym, rehabilitacji fizycznej. Istotne było więc zebranie jak największej ilości informacji, by można było zbudować postać dokładną, precyzyjną i wiarygodną. I oczywiście przeczytałyśmy wiele książek i biografii, o Pinie Baush, Marie-Claude Pietragalli i Marcie Graham, oglądałyśmy klasyczne balety i współczesne przedstawienia, ale także bardzo kreatywne teledyski, jak np. Sii z jej imponującymi choreografiami i niesamowitą mimiką twarzy – dodaje reżyserka, dla której „Houria” to jej drugi film fabularny.

Houria jest utalentowaną tancerką, która pragnie zrobić światową karierę w balecie. Całe swoje życie podporządkowuje temu marzeniu. Aby związać koniec z końcem, w dzień pracuje jako sprzątaczka, a w nocy obstawia nielegalne walki. Po jednej z nich, w której wygrywa duże pieniądze, zostaje brutalnie napadnięta przez rywala.

Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu, jej dotychczasowy świat rozsypuje się na kawałki. Przestaje mówić i na pewno już nigdy nie będzie tańczyć. Jednak Houria nie zamierza się poddać i rozpoczyna rehabilitację. Tu poznaje kobiety podobnie jak ona poranione przez życie. Wkrótce dzięki nim odzyska pasję i sens życia.

O aktorce

Lyna Khoudri rozpoczęła swoją karierę od nauki w Teatrze Narodowym w Strasburgu. Podczas studiów teatralnych wystąpiła w „Błogosławionych” Sofii Djamy w roli ocalałej z wojny domowej młodej Algierki. Za tę rolę, w wieku 25 lat, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Wenecji, a także nominację do Cezara za odkrycie 2018 roku. W 2019 roku pojawiła się w „Dzikusach”, serialu autorstwa Rebecci Zlotowski dla Canal +, gdzie gra jedną z głównych ról u boku Roschdy’ego Zema, Mariny Foïs i Amiry Casar. W tym samym roku wystąpiła wraz z Vincentem Casselem i Redą Katebem w filmie „Nadzwyczajni” w reżyserii Oliviera Nakache i Érica Toledano oraz w „Lalce” Mounii Meddour, za którą otrzymała Cezara w kategorii Nadzieja Kina.

W 2021 roku wystąpiła w filmie Wesa Andersona „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun” wraz z Benicio del Toro, Timothéem Chalametem, Billem Murrayem i Frances McDormand, a także w „Gagarine” Fanny Liatard i Jérémy’ego Trouilh. Oba filmy zostały wybrane do konkursu na Festiwalu Filmowym w Cannes. Po filmie „Lalka” ponownie połączyła siły z Mounią Meddour przy realizacji filmu „Houria”.

O reżyserce

Mounia Meddour ukończyła dziennikarstwo oraz studia filmowe w Centre Européen de Formation à la Production de Films. Wyreżyserowała kilka filmów dokumentalnych: Tikdja,
La Caravane des Sciences („Karawana nauk”), Particules Elémentaires („Cząstki elementarne”) czy La cuisine en héritage („Kuchnia na pamiątkę”). Jej film dokumentalny Cinéma Algérien Un nouveau souffle („Kino algierskie. Nowy powiew”) skupia się na młodych filmowcach z jej pokolenia, którzy przeżyli okres wojny domowej w latach 90., tzw. „czarną dekadę”. Jej krótki metraż „Edwige” zdobył wiele nagród na licznych międzynarodowych festiwalach

Pierwszy film długometrażowy „Lalka”, zrealizowany w 2019 roku, otrzymał nagrodę Sopadin za najlepszy scenariusz, następnie został zakwalifikowany do sekcji Un Certain Regard MFF w Cannes oraz został algierskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Obraz zdobył Cezara za najlepszy film, a Mounia Meddour została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *