Tym razem zero zasad. Sequel słynnego thrillera akcji „Sicario” już w kinach
20 lipca, 2018
Każe deptać widzom po obrazach. Wystawa prac Leona Tarasiewicza we Wrocławiu
20 lipca, 2018

Pobożni władcy czy żądni krwi zbrodniarze? Odpowiedź daje „Drapieżny ród Piastów”

Łokietek zrywa układy z Krzyżakami w Brześciu Kujawskim, obraz Jana Matejki (fot. mat. pras.)

Do niedawna wydawało się, że o pierwszych władcach Polski wiadomo wszystko. Tymczasem najnowsze odkrycia naukowe pokazują, że im więcej o Piastach wiemy, tym więcej pojawia się nowych pytań i tajemnic do odkrycia. Z fenomenem tego rodu postanowił zmierzyć się popularyzator historii Sławomir Leśniewski. Jego „Drapieżny ród Piastów” to nie tylko porcja rzetelnej historycznej wiedzy, ale przede wszystkim pasjonująca opowieść o polskich władcach, ich namiętnościach i słabościach.

Bolesławowie Chrobry, Szczodry i Krzywousty, a obok nich postaci, których historycy niesłusznie spychają na drugi plan, takie jak siostra Mieszka I – Adelajda albo Bolesław Rogatka. Łączy ich jedno, że na tle innych dynastii wyróżniali się nietuzinkową osobowością oraz inteligencją połączoną częstokroć z geniuszem politycznym. Jednocześnie byli też znani z okrucieństwa, porywczości i bezwzględności w sprawowaniu rządów. Bezlitośnie i bez skrupułów rozprawiali się ze swoimi przeciwnikami, nawet z najbliższymi krewnymi.

Konflikt księcia Bolesława z biskupem Stanisławem, rzeź w Gąsawie i bunt wójta Alberta za czasów Łokietka w książce Leśniewskiego nabierają nowego wymiaru. Opisywane wydarzenia śledzi się tak, jakby się oglądało wciągający i oddający historyczne realia serial.

O autorze

Sławomir Leśniewski, urodzony w 1959 roku, to doświadczony popularyzator historii, autor kilkunastu książek, m.in.: „Potop. Czas hańby i sławy” (2017), „Historia Polski” (1994, 2010), „I i II wojna światowa” (2011),  „Jan Zamoyski – hetman i polityk” (2008), „Książę Józef. Wódz i kochanek” (2012), „Mata Hari. Zdradzona przez wszystkich” (2013), „Historia tajemnic” (2007), „Poczet polskich królów i książąt” (2011), „Poczet hetmanów polskich i litewskich” (1992), „Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska, lansjerzy nadwiślańscy” (2008) oraz monografii bitew (Jerozolima 1099, Konstantynopol 1204, Marengo 1800, Wagram 1809).

Publikował również artykuły historyczne m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej” i „Focusie”. Z zawodu jest adwokatem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *