Narodowy trunek doczekał się wystawy. Otwarto Muzeum Polskiej Wódki
12 czerwca, 2018
Hiszpański James Bond rusza do akcji. „Falcó” to początek bestsellerowego cyklu
12 czerwca, 2018

„Po czasie zbrodni nadchodzi czas zemsty”. Tragedie i heroizm w thrillerze wojennym

Dramatyczne problemy czasu okupacji w książce „Czas zemsty” (fot. mat. pras.)

Co kieruje człowiekiem, który siedząc w opancerzonej kabinie samolotu, poluje na bezbronne kobiety i dzieci? Gdzie jest jego sumienie, człowieczeństwo, zdrowy rozsądek? W pasjonującym thrillerze wojennym osadzonym w realiach II wojny światowej „Czasie zemsty” Marek Przybyłowicz zadaje te pytania, pokazując losy postaci, które mierzą się z dramatycznymi problemami czasu okupacji.

Książka „Czas zemsty” to trzymająca w napięciu książka, w której doskonale udokumentowane fakty splatają się z fikcją, w której występują autentyczni bohaterowie i prawdziwi zbrodniarze. Heroizm zmaga się z podłością i zezwierzęceniem, a jednostkowe tragedie i akty heroizmu składają się na historię, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Supertajna i niebezpieczna misja

Londyn, rok 1942. Pułkownik Radomski otrzymuje od Naczelnego Wodza polecenie znalezienia kandydata do supertajnej i niebezpiecznej misji w okupowanej Polsce. Rozkaz: przeniknąć do obozu Auschwitz, zdobyć dowody hitlerowskich zbrodni, pomóc w ucieczce rotmistrzowi Pileckiemu. Zadania podejmuje się major Kotwicz przedwojenny oficer marszałka Rydza-Śmigłego, jedyny człowiek mający dostęp do tajnego bunkra zbudowanego dla Wodza w Oświęcimiu. Zrzucony do Polski, rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną grę z okupantem, której wynik zaważy na losach całej wojny.

Major Kotwicz nie tylko realizuje supertajną misję w okupowanej Polsce. Ma do załatwienia osobiste porachunki, ponieważ chce pomścić śmierć córeczki i żony w 1939 roku. Jednym z jego celów jest Rudolf Höss, komendant obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Perfidny los sprawia, że jego córka ogromnie przypomina nieżyjącą córeczkę Kotwicza, a to tylko jedna z wielu komplikacji, jakie piętrzą się na drodze ku spóźnionej sprawiedliwości.

(fot. mat. pras.)

Tłumacz, odkrywca, pasjonat historii

Marek Przybyłowicz to filolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wieloletni nauczyciel języka angielskiego. Publikował m.in. w „Angorze”, „Gazecie Wyborczej”, „Naszej Historii” i „The Scottish Sun”. Odkrywca i tłumacz wydanych w 1941 roku w Wielkiej Brytanii dzienników Alexandra Poloniusa „Widziałem oblężenie Warszawy”. Od 2004 roku mieszka z żoną i synami w Edynburgu. Pasjonat historii i dobrej polskiej kuchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *