Sukces filmu Jana Komasy! „Sala samobójców. Hejter” wygrywa Tribeca Film Festival
30 kwietnia, 2020
Jakie tajemnice kryją przed nami najbliżsi? Nowy thriller psychologiczny „Wyrwa”
6 maja, 2020

„Płytkie groby na Syberii”. Prawdziwa historia ucieczki polskiego więźnia GUŁagu

Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (fot. flickr.com)

Z Syberii do Afganistanu. Historia życia Michała Krupy to niezwykła opowieść o woli przetrwania człowieka w obliczu drastycznych przeciwności losu. Autor daje świadectwo sadyzmu Stalina i opresyjności reżimu, który stworzył. Książka „Płytkie groby na Syberii” Michała Krupy to gotowy scenariusz do sensacyjnego filmu.

W 1939 roku Michał Krupa został aresztowany we wschodniej Polsce, wówczas okupowanej przez ZSRR i oskarżony o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Piekło zaczęło się dla niego od przesłuchań i tortur w osławionym więzieniu śledczym na moskiewskiej Łubiance. Uznany za winnego, został zesłany na Syberię do łagru Peczora.

Tam na co dzień spotykał się z wyrafinowanym okrucieństwem i próbował przetrwać w skrajnie trudnych warunkach, w których więźniowie skazani na katorżniczą pracę na ogół nie przeżywali roku. Niemalże cudem zdołał się wydostać z łagru w ogólnym chaosie, który zapanował po niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Odbył morderczą podróż z Syberii do Afganistanu, gdzie wreszcie znalazł się w bezpiecznym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *