„Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy”. Nowa wystawa na Zamku Królewskim
29 czerwca, 2021
Słodko-gorzki komediodramat rodem z Finlandii. Film „W co grają ludzie” w kinach
2 lipca, 2021

Piosenkarka i autorka tekstów, a teraz też poetka. Debiutancki tomik Lany Del Rey

To debiutancka książka Lany Del Rey (fot. flickr.com)

Lana Del Rey to amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, artystka i poetka. Jej debiutancki album „Born to Die” rozszedł się w nakładzie 7 milionów egzemplarzy na całym świecie. „Violet robi mostek na trawie” to jej pierwsza książka. Debiutancki tomik poezji to niezwykle intymna i pełna emocji publikacja. Zawiera ponad trzydzieści wierszy, z których część można znaleźć wyłącznie na kartkach tej książki. Pisany na maszynie manuskrypt Lany, przeplatany zdjęciami jej autorstwa tworzy niezwykły krajobraz poetycki, odzwierciedlający nieskrępowanego ducha swojej twórczyni. Jej poezja ukazała się również na płytach winylowych i CD. Są recytowane przez samą artystkę, przy akompaniamencie Jacka Antonoffa.

– „Violet robi mostek na trawie” to tytułowy wiersz z tego tomiku i zarazem pierwszy z wielu, które napisałam. Jedne przyszły do mnie w całości, podyktowałam je, a potem napisałam na maszynie; nad innymi mozolnie pracowałam, rozkładając na części każde słowo, by uzyskać doskonały efekt. Wszystkie są eklektyczne i szczere, niczego nie udają i dlatego jestem z nich dumna, zwłaszcza że powstawały w duchu wielkiej autentyczności – mówi piosenkarka.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, w tłumaczeniu tytułu nie chodzi o fiołka rosnącego w trawie, tylko o dziewczynkę o imieniu Violet, robiącą mostek na trawie. Violet wpływa na zmianę podejścia autorki (podmiotu lirycznego) do życia. – Długo zastanawiałam się nad tym tytułem. „Violet” można spolszczyć, ale wyszłaby Wioleta/Wioletka, która nie ma nic wspólnego z kwiatem i wyglądałaby obco w tomiku, który jest na wskroś amerykański. Jej wiersze są bardzo osobiste i niewykluczone, że chodzi tu o jakąś konkretną, znaną jej Violet – mówi Anna Gralak, która zajmowała się tłumaczeniem wierszy Lany del Rey.

Wiersze na winylu i CD

Książka to nie jedyna forma, w jakiej ukazują się wiersze Lany Del Rey. Universal Music Polska wydało też jej poezję na płytach winylowych i CD. „Violet Bent Backwards Over the Grass” to 14 wierszy recytowanych przez samą artystkę, przy akompaniamencie stałego jej współpracownika – Jacka Antonoffa.

„Violet robi mostek na trawie”

Poszłam na imprezę
dotarłam zgrzana
na każdy scenariusz
przygotowana
wiedziałam po czym może być mi źle
jeśli to zrobię lub nie
każda ewentualność rozważona szczerze
każda myśl przewidziana

Lecz potem weszłam do środka
minęłam salon z kuchnią

i zobaczyłam Violet
                jak robi mostek na trawie
dmuchawce ściśnięte w dłoniach, 7 lat prawie
                              wygięta
do tyłu choć jeszcze przed chwilą stała na rękach
szaleńczo uśmiechnięta
czekając na brawa z entuzjazmem jaki może się zrodzić
tylko u kogoś kogo nic nie musi obchodzić

i w tamtej chwili
postanowiłam że nic ze wszystkiego będę sobie robić

już zawsze.

1 Komentarz

  1. zaczytanalala pisze:

    Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów piosenkarki 🙂 Poza walorami językowymi odnajdziemy w tomiku piękną estetykę i urzekającą okładkę. Teksty przetłumaczone są na język polski, jednak znajdują się tutaj także zdjęcia oryginałów maszynopisów oraz zdjęcia, które potęgują moc czytanych wierszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *