O miłości do kina, piętnie choroby psychicznej i rasizmie. Film „Imperium światła”
3 marca, 2023
„IO” i „Johnny” zwycięzcami Polskich Nagród Filmowych. Po raz 25. przyznano Orły
7 marca, 2023

Pierwszy taki aktor, który zrobił światową karierę. „Czarny Szekspir” w Teatrze Syrena

To przedstawienie o miłości, zazdrości, buncie, rewolucji, a przede wszystkim – o teatrze, który zmienia świat. Jego akcja osadzona została w Anglii i w Polsce – w Londynie i w Łodzi, na West Endzie i w ogródkowym Teatrze Paradyz, w aktorskich garderobach, ciemnych zaułkach i tajemniczych kryjówkach rewolucjonistów. – Ten spektakl łączy cechy historyczno-politycznego thrillera, kryminału i bohaterskiego eposu – mówi autor i reżyser „Czarnego Szekspira” Jacek Mikołajczyk. Głównym bohaterem przedstawienia jest Ira Aldridge – pierwszy czarny aktor, który zrobił międzynarodową karierę i zdobył światową sławę. W tę postać wcieli się Mikołaj Woubishet. Musical w Syrenie będzie jednym z pierwszych spektakli w historii polskiego teatru, w którym główną rolę zagra czarny aktor. Na scenie zabrzmi kilkanaście piosenek w stylistyce funk, afrobeat oraz pop autorstwa Tomasza Filipczaka, ale nie zabraknie także musicalowych songów.

Akcja toczy w połowie XIX wieku, w dobie chwiejących się w Europie autorytarnych rządów i buzujących ruchów rewolucyjnych. To był czas, w którym iskra mogła doprowadzić do ogólnoeuropejskiego wybuchu. Czy mógł ją wzniecić Aldridge, rozpalający serca widzów swoimi rolami? Czy jego występy były częścią spisku? Czy Szekspir i teatr mogą zmienić świat?

Odtwórcą głównej roli będzie Mikołaj Woubishet, aktor związany do tej pory z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol. O sobie mówi tak: „Urodziłem się w Krakowie, wychowałem w Warszawie, mieszkam we Wrocławiu, a korzenie mam w Etiopii”. Poza Aldridgem bohaterami „Czarnego Szekspira” są też inne sławy ówczesnej Europy, m.in. szwedzka gwiazda opery Jenny Lind oraz ukraiński poeta Taras Szewczenko.

Autentyczna postać

Główny bohater musicalu Ira Aldridge (1807-1867) był amerykańsko-angielskim aktorem, specjalistą od ról szekspirowskich. Grał przede wszystkim Otella, Shylocka oraz Makbeta, podczas licznych tournée występował w całej Europie, a zmarł w Łodzi, przed jednym z takich spektakli. Roztaczał wokół siebie legendę afrykańskiego księcia, który po latach tułaczki trafił do Ameryki, a potem na sceny Londynu i całej Europy.

– Nawet bez tej autoreklamy był człowiekiem niezwykłym. To pierwszy wielki, znany na całym świecie czarny aktor. Cała jego kariera to przełamywanie dominującego w XIX wieku rasizmu, był rzecznikiem praw czarnych i piewcą wolności, to on utorował drogę na światowe sceny innym czarnym aktorom – mówi Mikołajczyk.

Obsada i twórcy „Czarnego Szekspira”

W obsadzie musicalu znaleźli się: Mikołaj Woubishet, Anna Terpiłowska, Przemysław Glapiński, Marta Burdynowicz, Magdalena Placek-Boryń, Dominik Ochociński, Michał Konarski, Beatrycze Łukaszewska, Jacek Pluta, Piotr Siejka, Ania Śmiałek, Marta Walesiak-Łabędzka i Marek Grabiniok.

Twórcami spektaklu są: Jacek Mikołajczyk (libretto, teksty piosenek i reżyseria), Tomasz Filipczak (muzyka i kierownictwo muzyczne), Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka (choreografia), Grzegorz Policiński (scenografia), Katarzyna Adamczyk (kostiumy) i Artur Wytrykus (reżyseria światła).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *