Jak to się stało, że ofiary uratowały kata? Historia „Naszej pani z Ravensbrück”
29 stycznia, 2020
Najlepsze czasy to te przeżywane teraz. „Poznajmy się jeszcze raz” już w kinach
31 stycznia, 2020

Pierwszy program komputerowy napisała kobieta. Niezwykła biografia „Algorytm Ady”

„Algorytm Ady” to niezwykła biografia genialnej matematyczki (fot. mat. pras.)

Gdyby dwa wieki temu pomysł Ady Lovelace został uznany za genialne odkrycie, a nie szaleńczy wymysł kobiety, era komputerów mogłaby rozpocząć się o wiele wcześniej. Ale przecież w czasach, w których przywilej edukacji nie przysługiwał kobietom, nikt się nie spodziewał, że jej odkrycie może zmienić świat. Napisany przez nią algorytm to nic innego jak pierwszy program komputerowy. Książka „Algorytm Ady”, autorstwa Jamesa Essingera,  to inspirująca historia nieprzeciętnie inteligentnej i ambitnej kobiety, która musi mierzyć się ze światem nauki zdominowanym przez mężczyzn.

W XIX-wiecznej Anglii, w cieniu skandalu wokół kazirodczego związku lorda Byrona rozwija się niebywały talent jego córki. Starannie edukowana od najmłodszych lat Ada ma śmiałe marzenia o lataniu, serce do poezji i niezwykle analityczny umysł.

W tym czasie trudno było uwierzyć, że to właśnie kobieta może być autorem innowacyjnego algorytmu. Dlaczego jej odkrycie nie zyskało zasłużonego rozgłosu? Czy przyjaźń Ady Lovelace i Charlesa Babbage’a, twórcy pierwszego komputera, u boku którego rozwija swoje zainteresowania, zostanie wystawiona na próbę?

Fragment książki

„Ada odznaczała się burzliwym i egzotycznym pochodzeniem. Była jedyną prawowitą córką lorda Byrona, poety, w swoim czasie jednego z najbardziej znanych ludzi na świecie, słynącego z romansów z przedstawicielami obu płci, ze skandalu, jaki wywołał namiętnością do swojej przyrodniej siostry Augusty, a także z katastrofalnego małżeństwa z matką Ady, młodą kobietą z dobrego domu Anną Isabellą Milbanke, która wyszła za niego rankiem 2 stycznia 1815 roku”.

„Rzetelna, nowa biografia Lovelace… Potrzebujemy jej jako symbolu wszystkich kobiet, które przyczyniły się do rozwoju nauki i technologii oraz wszystkich tych, które mogłyby się przyczynić, gdyby tylko dostały na to szansę” – pisze „Slate”. „To Czarodziejka, która rzuciła swój magiczny czar na najbardziej abstrakcyjną spośród nauk i pochwyciła ją z mocą, jaką niewiele męskich umysłów, przynajmniej w naszym kraju, potrafiłoby na nią wywrzeć” – pisze Charles Babbage w liście do Michaela Faradaya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *