„Nasi Nobliści”. Prezentacja sylwetek 56 laureatów znad Wisły, Odry i Niemna
25 października, 2020
Jaką śmiertelną tajemnicę kryją obrazy madryckiego Prado? Powieść „Muzeum luster”
27 października, 2020

„Piękne i niebezpieczne”. Każda ich historia to materiał na scenariusz filmowy

Jedną z bohaterek książki Jerzego Rostkowskiego jest Krystyna Skarbek (fot. mat. pras.)

W działaniach wywiadów na całym świecie kobiety bardzo często odgrywały pierwszoplanową rolę, a nazwiska najsłynniejszych agentek na trwałe zapisały się w historii wszystkich znanych służb specjalnych zajmujących się szpiegostwem. Jerzy Rostkowski przypomina w swojej nowej książce „Piękne i niebezpieczne” – niezwykłe, zdeterminowane i bezkompromisowe kobiety wywodzące się z kręgu arystokracji i bogatego ziemiaństwa, damy wywiadu, które podczas II wojny światowej działały dla dobra ojczyzny i każdego dnia ryzykowały życie. To m.in. Władysława Srzednicka-Maciesza, Krystyna Skarbek czy Klementyna Mańkowska. Każda ich historia to gotowy materiał na scenariusz filmu.

O autorze

Jerzy Rostkowski urodził się w 1950 roku w Jeleniej Górze. Jak napisał Tadeusz A. Kisielewski, jest on „jednym z najwybitniejszych polskich eksploratorów – ludzi, których wiedza, dociekliwość, pasja oraz intuicja badawcza prowadzą nierzadko do odkryć budzących zazdrość zawodowych historyków”.

Niestrudzony tropiciel sekretów II wojny światowej oraz ich popularyzator. Uwielbia, jak mówi, „ulotny pył tajemnicy drzemiący na starych dokumentach”. Opublikowano jego „Podziemia III Rzeszy. Tajemnice Książa, Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju” oraz „Świat Muszkieterów. Zapomnij albo zgiń”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *