Jej ciętych ripost bali się wszyscy, a ona sama myszy. Jaka była Maria Czubaszek?
23 lutego, 2021
„Miłość jako jednostka chorobowa”. Nowa komedia na deskach Teatru Rampa
25 lutego, 2021

Piękna opowieść o miłości do muzyki. Premiera powieści „Stroiciel” Daniela Masona

„Stroiciel” to bestsellerowa opowieść o miłości do muzyki (fot. wikipedia.org)

To urzekająca od pierwszych słów, spokojnie płynąca z nurtem Saluin piękna opowieść o miłości do muzyki, zetknięciu z oszałamiającym nieznanym i przyjaźni z obcymi, z wyraźnie pobrzmiewającymi echami Conradowskiego Jądra ciemności. Na podstawie bestsellerowej powieści „Stroiciel” Daniela Masona powstała już opera oraz adaptacje teatralne. Teraz dzięki wydaniu – z książką mogą zapoznać się polscy czytelnicy.

Rok 1886. Edgar Drake, uznany londyński stroiciel fortepianów, otrzymuje od armii zlecenie nastrojenia instrumentu w… Birmie. Wyjątkowy egzemplarz marki Erard należy do majora Carrolla, ekscentrycznego komendanta fortu w dalekiej głuszy, który muzyką i poezją próbuje przekonać tubylców do rządów Imperium Brytyjskiego. Dla Drake’a trudna podróż na Daleki Wschód i rozłąka z ukochaną żoną są jak wygnanie.

Coraz bardziej jednak oczarowuje go nie tylko charyzmatyczna postać Carrolla, ale też – niczym Odyseusza – syrenia pieśń Wschodu, działająca na zmysły i serce. Wyprawa staje się dla stroiciela podróżą życia, otwierającą oczy nie tylko na cuda południowoazjatyckiej przyrody, ale również ludzi innej kultury. Stawia też pod znakiem zapytania jego powrót do londyńskiej rzeczywistości…

O autorze

Daniel Mason jest wykładowcą na Uniwersytecie Stanfordzkim, praktykującym psychiatrą i autorem bestsellerowych powieści „Stroiciel”, „A Far Country”, wydanych dotąd w 28 językach, „Zimowy żołnierz” oraz opowiadań. Przez rok prowadził badania nad malarią na granicy tajlandzko-birmańskiej, gdzie powstała większa część „Stroiciela”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *