Za pomoc nieraz płaci się najwyższą cenę. Nowa powieść „Dzieci żółtej gwiazdy”
20 maja, 2020
Poruszający film o matczynej miłości. „Moja mała Zoe” z Julie Delpy już na VOD
21 maja, 2020

„Pięć zauroczeń”. Nowa powieść autora bestsellerowych „Tamtych dni, tamtych nocy”

To kolejna powieść autora bestsellera „Tamte dni, tamte noce”, wydana po polsku (fot. Sigrid Estrada)

W „Pięciu zauroczeniach” André Aciman tworzy atlas najbardziej niedostępnych zakątków namiętności, bezkompromisowo i po mistrzowsku kreśląc mapy ludzkiej psychiki. Posługuje się językiem pełnym liryzmu, a zarazem brutalnej przedmiotowości i bezwstydnie szczerym. Autor wraca również do swoich ulubionych scenografii – prowincjonalnych Włoch oraz Nowego Jorku. Powieść ta ukazała się w 2017 roku, tym samym, w którym po latach zainteresowanie publiczności zyskała jego pierwsza książki, czyli „Tamte dni, tamte noce”. Wszystko za sprawą głośnej ekranizacji w reżyserii Luki Guadagnino. W 2019 roku na polskim rynku ukazała się też powieść „Osiem białych nocy” tego samego autora.

Paul przez całe dorosłe życie przeżywa każdą miłość równie żarliwie i bez opamiętania jak w wieku młodzieńczym. Nieistotne czy chodzi o stolarza poznanego podczas wakacji na południu Włoch, kobiety i mężczyzn, z którymi znalazł się na Uniwersytecie z Nowej Anglii, albo przypadkowe osoby, na które wpada podczas spacerów nowojorskimi ulicami.

Jego zauroczenia są zawsze nieuchwytne, podszyte ogromnym pożądaniem, nieodmiennie rozszczepionym między jednym zakochaniem a drugim. Co prawda przed każdym następnym krokiem na Paula czekają ogromne nadzieje, lęki i dawne rozczarowania, ale mimo to sen o miłości wciąż trwa.

Krytyka o „Pięciu zauroczeniach”

„Zapierający dech w piersi szkic życia zakochanego człowieka. Powieść Acimana szczerze opowiada nie tylko o tęsknocie i pożądaniu, ale też o emocjach bardziej złożonych. Autor stworzył wiarygodny portret Paula jako bohatera zmysłowego i samoświadomego, który wiecznie balansuje na granicy melodramatu i tragedii” – pisze „Publishers Weekly”.

„Czy istnieje drugi pisarz, który umiałby wyczarować sejsmiczne wstrząsy i zapętlone samo w sobie oszołomienie seksualnego zadurzenia tak, jak to robi André Aciman? […] Powab „Pięciu zauroczeń” kryje się w niezwykłej czułości autora na paradoksy serca i rolę, jaką odgrywa w naszym życiu nieuchwytne „co by było gdyby” – dodaje  „Boston Globe”.

„Aciman opisuje podniecenie tak pięknie, że zatęsknicie za nim po skończonej lekturze. […] Tym razem autor pozwala sobie na coś odważniejszego niż dotąd, a w tej książce jest od początku do końca sobą. Pisze z płomiennym zaangażowaniem człowieka, który wreszcie może zamknąć swoją wizję w słowach i musi ją z siebie wypuścić. Stworzył olśniewające, pełne życia dzieło” – podkreśla „New York Times”.

(fot. Sigrid Estrada)

O autorze

André Aciman to amerykański pisarz, eseista i literaturoznawca. Urodził się i wychował w Egipcie, a mieszka w Nowym Jorku. Ukończył Lehman Collage oraz Uniwersytet Harvarda. Karierę naukową poświęcił głównie twórczości Marcela Prousta, wykładał literaturę francuską, teorię literatury i prowadził kurs kreatywnego pisania dla studentów Uniwersytetu Nowojorskiego.

W 1995 roku opublikował pierwszą książkę – „Wyjście z Egiptu, w której odtworzył obraz Aleksandrii z czasów swojej młodości. Debiut pisarza został uhonorowany nagrodą Whiting Award. Jego pierwsza powieść ukazała się w 2007 roku. „Tamte dni, tamte noce” po latach zyskały zainteresowanie publiczności dzięki głośnej ekranizacji w reżyserii Luki Guadagnino, nagrodzonej m.in. Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany oraz nominowanej do Złotego Globu. Do tej pory Aciman opublikował jeszcze cztery powieści: „Osiem białych nocy” (2010), „Harvard Square” (2013) i „Pięć zauroczeń” (2017), „Znajdź mnie” (2019), a także kilka zbiorów esejów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *