Kobieta, która „namalowała” swoje życie. Wyjątkowy album o Tamarze Łempickiej
5 listopada, 2020
„À propos niczego” Woody’ego Allena. Autobiografia jednego z największych reżyserów
10 listopada, 2020

Pełna zwrotów akcji kryminalno-miłosna układanka. Film „Tylko zwierzęta nie błądzą”

„Tylko zwierzęta nie błądzą” to propozycja dla fanów kryminałów oraz miłośników filmowych puzzli (fot. mat. pras.)

Ten nowy film Dominika Molla, znanego w Polsce z takich obrazów jak „U pana Marsa bez zmian”, „Leming” czy „Mnich”, to propozycja dla fanów kryminałów oraz miłośników filmowych puzzli. Oparty jest na bestsellerowej powieści kryminalnej autorstwa Colina Niela wydanej w 2017 roku. Prezentując kolejne punkty widzenia bohaterów na tajemnicę, reżyser umiejętnie gubi tropy i steruje uwagą widza, zapewniając mu zarówno pełną napięcia intrygę, jak i ekranową rozrywkę. „Tylko zwierzęta nie błądzą” to rewelacja ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, który był nominowany do francuskich Cezarów. W rolach głównych wystąpiły gwiazdy europejskiego kina: Denis Menochet, Damien Bonnard oraz Valeria Bruni Tedeschi. Film wszedł do kin 6 listopada, czyli w ostatnim dniu przed ich tymczasowym zamknięciem, ale w związku z sytuacją panującą w Polsce, będzie również dostępny on-line – na platformie kin studyjnych MOJEeKINO.PL.

Zagadkowe zniknięcie kobiety podczas burzy śnieżnej sprawi, że pięcioro nieznajomych zostanie uwikłanych w tajemnicę, która wykracza daleko poza senne górskie miasteczko gdzieś we Francji. Każda z postaci ma coś na sumieniu i najwyraźniej nie chce dzielić się wszystkimi swoimi sekretami. Większość z nich to idealiści, którzy marzą o ucieczce od szarej rzeczywistości, odnalezieniu miłości czy spełnienia. Łączy ich poczucie frustracji oraz nietypowa sytuacja, w jakiej się znaleźli.

Poświęcone poszczególnym bohaterom rozdziały filmu obrazują nie tylko różne punkty widzenia na temat samego zaginięcia Evelyn, ale stopniowo odkrywają też zależności między nimi. Kolejne elementy tej oryginalnej układanki zaczynają do siebie pasować, ale trudno będzie ją rozwiązać aż do ostatniej sceny.

(fot. mat. pras.)

Doceniony na świecie

Nowy film Dominika Molla został doceniony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na ubiegłorocznym MFF w Tokio, gdzie Nadia Tereszkiewicz otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Był także pokazywany na ubiegłorocznym MFF w Wenecji oraz nominowany do tegorocznych Cezarów. To historia, od której nie można się oderwać. Wciągająca, intrygująca, zachęcająca do zanurzenia się w tajemnicę i poznanie finału. To również kino społeczne, które skłania do refleksji nad współczesnym światem, i zadania sobie kilku kluczowych pytań dotyczących naszego życia i egzystencji. 

„Na tyle intrygujący, że pozostaniesz w niepewności aż do ostatniego momentu” – pisze Hollywood Reporter. Z kolei Variety zauważa, że „zachęca do zanurzenie się w tajemnicy i udania na prawdziwą filmową przejażdżkę”. Wreszcie „świeża i przemyślana refleksja na temat współczesnego życia” – dodaje Backseat Mafia.

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Dominik Moll, niemiecki reżyser i scenarzysta filmowy. Uznanie przyniósł mu nakręcony w 2000 roku – „Harry, twój prawdziwy przyjaciel”. Miał on swoją premierę w konkursie głównym canneńskiego festiwalu i zdobył aż cztery Cezary, w tym dla najlepszego reżysera. Nakręcony pięć lat później „Leming” tylko ugruntował pozycję Molla jako interesującego europejskiego autora, po raz kolejny rywalizując o canneńską Złotą Palmę.

Moll z sukcesami współpracuje też z telewizją, czego przykładem są seriale „Tunnel” czy „Eden”.  

Seanse on-line

W związku zamknięciem kin od 7 listopada, dystrybutor Aurora Films, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom widzów, zdecydował o przeniesieniu pokazów filmu na platformę kin studyjnych MOJEeKINO.PL.

Seanse odbędą się 12, 16 oraz 28 listopada. Każdy pokaz zaplanowany jest na godzinę 20:00, bilety będą kosztować 15 zł i będzie można je kupić w dniu pokazu od godziny 18:00. W ten sposób widzowie mogą wesprzeć swoje ulubione kino w tych trudnych czasach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *