John Malkovich i Josh Hartnett w „Dolinie Bogów”. Film Lecha Majewskiego w kinach
21 sierpnia, 2020
Narodziny, życie, zostanie gwiazdą i śmierć. Wystawa „Andy Warhol’s life and death”
21 sierpnia, 2020

Pamięć Internetu przeciwko naszej niepamięci? Premiera „Nie ma” w Teatrze Żydowskim

Premiera „Nie ma” Mariusza Szczygła w warszawskim Teatrze Żydowskim (fot. Maurycy Stankiewicz)

To głośna, wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i zagadnieniu utraty. „Nie ma” – wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, której premiera odbywa się na specjalnej platformie internetowej. To prawdopodobnie pierwszy taki projekt skrojony na miarę sieci i wykorzystujący w pełni to medium. Planowana jest również premiera na scenie jeszcze w tym roku. W spektaklu, w którym obok aktorów, występuje sam autor książki, powstaje w ramach obchodów 70. rocznicy istnienia Teatru Żydowskiego w Polsce.

Cały spektakl jest pomyślany jako struktura interaktywna. Toczy się kilka równoległych wątków, w które można wchodzić po kolei lub równolegle. Poszczególne wątki można odtwarzać według przedstawionego porządku i wtedy tworzy się klasyczny spektakl, bądź też przestawiać poszczególne okna, które stworzą za każdym razem inną wersję. Tak jak książka Mariusza Szczygła pozwala nam przemieszczać się w różnych kierunkach, wielokrotnie powracać do wydarzeń, czytać od końca do początku i odwrotnie, tak widz będzie mógł tworzyć własną strukturę spektaklu.

„Nie ma” to spektakl o pamięci, wpisujący się w intymność własnych wspomnień i dotkliwego braku czegoś, co kiedyś było, co mieliśmy, co istniało. – Jest  historią o niepamięci. O tym, że zapamiętać się nie da, bo pamięć jest wybiórcza. Pamięta, co chce. Pamięta inaczej, czyli nie pamięta. W nakręconych przez nas historiach dotykamy problemu niemożliwości zatrzymania czasu – tego, co minęło, osób, które kochamy; niemożliwości uchwycenia tego co jest i co już za chwilę będzie przeszłością, bo właśnie się wydarzyło. Co już było. Każdy pamięta inaczej. Zostaje nam ułomny raport pamięci. Opowiadamy historie, żeby dowiedzieć się, kim jesteśmy. Żeby dotrzeć do tego czegoś, czego już nie ma – mówi reżyserka i współautorka adaptacji, Agnieszka Lipiec-Wróblewska.

(fot. Maurycy Stankiewicz)

Premiera i plenerowa odsłona w Łodzi

Spektakl „Nie ma” będzie dostępny od 21 sierpnia od godz. 19.00 (premiera on-line) na platformie www.niema.online w cenie 15 PLN (dostęp na 24 godziny). W dniu premiery dostęp bezpłatny od 19.00 do północy. Spektakl on-line będzie można oglądać na całym świecie, będą dostępne napisy angielskie. Będzie miał też swoją odsłonę na festiwalu Łódź Czterech Kultur we wrześniu 2020 roku. Zostanie tam pokazany w przestrzeni miejskiej. Będzie to symboliczne wyjście na otwartą przestrzeń ze sztuką, po miesiącach pandemicznego zamknięcia w naszych domach.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Agnieszka Lipiec-Wróblewska, scenografię – Agnieszka Zawadowska, reżyserię światła i zdjęcia – Jacqueline Sobiszewski, opracowanie muzyczne – Janek Miklaszewski, choreografię: Magdalena Fejdasz i Weronika Pelczyńska. Kierowniczką produkcji jest Justyna Pankiewicz, inspicjentką Beata Szaradowska, realizację dźwięku i postprodukcją zajmuje się TAB MEDIA – Paweł Parzuchowski, a montażem BLASZANKA STUDIO – Anna Zuzanna Błaszczyk. W spektaklu zostały wykorzystane utwory z płyt: IMOW, DROGI, BTWN, autor: Jacek Sienkiewicz, Wytwórnia: Recognition. W obsadzie znaleźli się: Małgorzata Majewska Viola Fischerova, Ludka Woźnicka, K1; Joanna Przybyłowska Zofia Woźnicka, Matka, K2; Jerzy Walczak – Ojciec, M1; Marcin Błaszak – Pavel Buksa, M2; Daniel Czacza Antoniewicz –M2 i Mariusz Szczygieł (gościnnie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *