Vademecum, czyli wszystko o kuchni znad Sekwany. Książka-album „Francja na talerzu”
25 stycznia, 2024
Skrywane opinie, frustracje, a nawet tajemnice. Nowa komedia „Wyjątkowy prezent”
27 stycznia, 2024

Ostry jak szabla, a przy tym prawdziwy i sarkastyczny. Film „Kos” już w kinach

W rolach głównych występują Agnieszka Grochowska i Jacek Braciak (fot. Łukasz Bąk)

To wypełniona wartką akcją i emocjami uniwersalna opowieść o ludziach, którzy w imię wolności i równości, pokonali wzajemne uprzedzenia i dzielące ich różnice. Choć Tadeusz Kościuszko – w tej roli Jacek Braciak, jest tytułową postacią filmu „Kos”, to jego fabułę napędza fikcyjna historia Ignaca, w którego wciela się Bartosz Bielenia. Należy on do warstwy chłopskiej, ale jest jednocześnie szlacheckim bękartem. Reprezentuje on los większości mieszkańców XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej, którzy marząc o wolności – byli gotowi na wiele, by go spełnić. Co ciekawe czarnoskóry, były niewolnik (Jason Mitchell) mówiący w dziwnym języku staje mu się bliższy niż własny przyrodni brat szlachcic. Film w reżyserii Pawła Maślony to jedna z najbardziej oczekiwanych filmowych premier tego roku. Produkcja porównywana zarówno do serialu „1670”, jak i kultowych dzieł Quentina Tarantino, zdobyła już nagrody, m.in. Złote Lwy na 48. FPFF w Gdyni, a także uznanie krytyków. W obsadzie znaleźli się również Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Piotr Pacek, Andrzej Seweryn czy Matylda Giegżno.

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki, wraz z listem gończym, podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin (Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię. W tym samym czasie młody chłop Ignac, szlachecki bękart (Bartosz Bielenia), marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica Duchnowskiego, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera (Andrzej Seweryn), chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem Stanisławem (Piotr Pacek), który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki.

W trakcie ucieczki spotyka na swojej drodze Domingo. Między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej (Agnieszka Grochowska), gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami. Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać – czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

(fot. Anna Włoch)

Bartosz Bielenia w zaskakującej roli szlacheckiego bękarta

– Ignac to dość skomplikowana postać. Gdy po raz pierwszy czytałem scenariusz „Kosa”, jego motywacje wydawały mi się czyste, proste i oczywiste. Sądziłem, że po prostu marzy o tym, by zostać zauważonym i szuka miłości. Jednak z czasem zrozumiałem, że targają nim też inne, trudne emocje. Przede wszystkim nienawiść. Chce się zemścić za wszystko to, czego doświadczył. W głębi serca aspiruje do bycia kimś lepszym. I to mi się w nim bardzo spodobało – przyznaje Bartosz Bielenia. 

– Przez pierwszych kilka dni zdjęciowych byłem głównie popychany, kopany, poniżany, strzelano do mnie i spadałem z drzewa. Okazało się, że jak jesteś bity przez osiem godzin, to mimo że jesteś zabezpieczony i używany jest do tego specjalny sprzęt, odkłada się to w ciele i głowie. Nie było to nic przyjemnego. Zresztą moje ciało na to odpowiedziało. Fizycznie bardzo dużo mnie to kosztowało, choć zupełnie nie spodziewałem się tego przed rozpoczęciem zdjęć – dodaje aktor.

(fot. Łukasz Bąk)

Twórcy filmu

Autorem scenariusza do filmu jest Michał A. Zieliński,  za zdjęcia odpowiadał Piotr Sobociński jr. Producentami „Kosa” współfinansowanego przez PISF, są Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham ze studia Aurum Film oraz Daniel Baur z K5 International, a koproducentami: K5 International, ViaPlay Groupe, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Fundusz Filmowy w Krakowie oraz Telewizja Polska.

Krajowa dystrybucja filmu została dofinansowana przez Polską Fundacje Narodową, a odpowiada za nią Dystrybucja Kinowa TVP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *