Jak najlepiej zmusić do rezygnacji z pracy? Komedia „Pracownik miesiąca” w kinach
29 lipca, 2022
„Cena naszych marzeń. Sportowe biografie bez cenzury”. Reportaż nie tylko o sporcie
3 sierpnia, 2022

Ostatni tom bestsellerowej trylogii Isabel Allende. „Portret w sepii” w nowym wydaniu

To ostatnia część sagi opowiadającej o burzliwych losach znanej z „Domu duchów” i „Córki fortuny” rodziny del Valle (fot. mat. pras.)

Jej książki zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w 70 milionach egzemplarzy. Isabel Allende to chilijska pisarka i dziennikarka, która od 1987 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Książka „Portret w sepii”, która doczekała się właśnie ponownego wydania w Polsce, to kunsztowny, wielopokoleniowy portret rodziny pochwyconej w pułapkę wojny, przemian politycznych i społecznej rewolucji. Allende z właściwą sobie wnikliwością przygląda się w niej doświadczaniu życia przez kobiety w skostniałym, opornym na zmiany i wszelki postęp patriarchalnym systemie oraz ich odważnemu sprzeciwowi wobec niekończących się prób ograniczania wolności. Obejmująca ponad trzydzieści lat opowieść o stracie, miłości, poszukiwaniu własnej tożsamości i o władzy, jaką ma nad człowiekiem jego przeszłość, to zarazem ostatnia część sagi o burzliwych losach znanej z „Domu duchów” i „Córki fortuny” rodziny del Valle.

Aurora de Valle, główna bohaterka „Portretu w sepii”, to wnuczka Elizy Sommers i Pauliny de Valle (postaci z „Córki Fortuny”), a zarazem adoptowana córka Severa del Valle, ojca jasnowidzącej Clary z „Domu duchów”.

Jej życie zostało naznaczone tragedią i uwikłane w gęstą sieć kłamstw na długo przed jej przyjściem na świat. Od wczesnego dzieciństwa dręczy ją też ten sam upiorny sen, którego znaczenia nie potrafi zrozumieć. Prawda o przeszłości, zatarta z całą starannością przez sprawującą opiekę nad Aurorą Paulinę del Valle może okazać się kluczem do rozwiązania zagadki. Tylko czy konfrontacja z traumatycznymi wydarzeniami wystarczy, by móc wreszcie na dobre pozbyć się koszmaru? W próbie odnalezienia korzeni i zrekonstruowania wydarzeń z dzieciństwa, Aurora będzie musiała zmierzyć się z bólem straty i przejmującą samotnością.

O autorce

Rodzina Isabel Allende została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, podczas którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allendego, a do władzy doszedł Augusto Pinochet. Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść „Dom duchów”, która stała się międzynarodowym bestsellerem i została sfilmowana w gwiazdorskiej obsadzie.

Opublikowała ponad 20 powieści, m.in. „Z miłości i cienia” (1992), „Opowieści Ewy Luny” (2000), „Portret w sepii” (2008), „Ines, pani mej duszy” (2008), „Japońskiego kochanka” (2016), „W samym środku zimy” (2018), „Córkę fortuny” (2020) czy „Długi płatek morza” (2020).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *