„Apetyt w dzień egzekucji”. Premierowy spektakl kobiecego teatru TERAZ POLIŻ
29 sierpnia, 2020
Walka za wolność naszą i waszą. Pakiet książek z okazji wybuchu II wojny światowej
1 września, 2020

„Ostatni pociąg”. Wojna odebrała im dom, a ona ratowała je przed Eichmannem

Tysiącom dzieci wojna odebrała dom, a jedna kobieta zmierzyła się z Adolfem Eichmannem, aby je ratować (fot. mat. pras.)

Austria, 1936 rok. Dla piętnastoletniego Stephana, chłopaka z zamożnej i wpływowej żydowskiej rodziny naziści są zaledwie hałaśliwymi, pozbawionymi wpływów nudziarzami. To, co go interesuje to sztuka, kultura, rozwijanie pasji dramaturgicznej. Jego najbliższą przyjaciółką jest błyskotliwa Zofie-Helene, której matka prowadzi postępową, antynazistowską gazetę. Nagle beztroskie życie nastolatków i ich rodzin brutalnie się załamuje. Neumanom zostają odebrane prawa, matka Zofie zostaje aresztowana przez gestapo. Z tej ciemności wyłania się nadzieja: Truus Wijsmuller, Holenderka, gotowa uratować jak najwięcej dzieci, dopóki jeszcze jest to możliwe. Aby to osiągnąć musi zmierzyć się z Adolfem Eichmannem, nazistowskim biurokratą. Czy przyjaźń i miłość mają szansę przetrwać w obliczu zbliżającej się zagłady? Odpowiedź w powieści „Ostatni pociąg” Meg Waite Clayton.

– „Ostatni pociąg” to absolutnie fascynująca, pięknie oddana historia miłości, straty i heroizmu wśród mrocznych dni poprzedzających II wojnę światową. Clayton doskonale oddaje napięcie i złamane serce czasów, które dziś wydają się tak istotne. To portret kobiet, które działają wbrew temu, co niemożliwe – mówi Kristin Hannah, autorka bestsellerów „Słowik” i „Wielka samotność”.

– Z zachwytem przeczytałam tę znakomitą książkę, poruszającą temat kindertransportów, powieść, w której współczucie przeplata się z nadzieją i miłością. Dziękuję, Meg Waite Clayton, że przypomniałaś nam o tym, co może się dziać, kiedy dobrzy ludzie zmówią się przeciwko złu– podkreśla Heather Morris, autorka bestsellerów „Tatuażysta z Auschwitz” i „Podróż Cilki”.

O autorce

Meg Waite Clayton to autorka bestsellerowych

– według „New York Timesa” – siedmiu powieści, z których ostatnia jest zatytułowana „Beautiful Exiles”. Wśród jej poprzednich dzieł są uhonorowana Nagrodą Languma powieść „The Race for Paris”, „The Language of Light”, która dostała się do finału Nagrody Bellwether dla Społecznie Zaangażowanej Fikcji oraz „The Wednesday Sisters”, przez tygodnik „Entertainment Weekly” zaliczona do 25 Najważniejszych Powieści o Najlepszych Przyjaciołach wszech czasów.

Meg ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Michigan, a swoje teksty publikowała również w czasopismach” „San Francisco Chronicle”, „Los Angeles Times”, „New York Times”, „Washington Post”, „Forbes” i w radiu, często wypowiadając się na temat szczególnych wyzwań, przed którymi stoją kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *