Niepokojąco autentyczna historia w walce o tolerancję. „Letnie popołudnie” w kinach
30 sierpnia, 2019
Bezkompromisowo o polskiej scenie politycznej. „Polityka” Patryka Vegi w kinach
4 września, 2019

Osamotnieni w boju na dwa fronty. „Polska 1939” to głos żołnierzy w 80. rocznicę

Niemieccy żołnierze przekraczają granicę w Sopocie we wrześniu 1939 roku (fot. wikipedia.org)

W 1939 roku II Rzeczpospolita istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad. Ludzie, którzy wywalczyli dla niej niepodległość, patrzą z niepokojem, jak za granicami kraju rosną w siłę znane im od wieków wrogie potęgi. Polska ma jednak silną i bitną armię. Ma sojuszników, którzy w razie hitlerowskiej napaści przyjdą jej z pomocą. Naczelny wódz odgraża się, że nie oddamy nawet guzika. Pokolenie młodej Polski właśnie wchodzi w dorosłość i nie zamierza zginać karku przed żądaniami Adolfa Hitlera. Ceniony historyk Roger Moorhouse oddaje głos polskim żołnierzom iw dynamicznej narracji przedstawia jak Polska we wrześniu 1939 roku stawiła opór najeźdźcy, którego obawiała się cała Europa.

„Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa” – takie słowa padły w czasie ostatniego przemówienia Hitlera przed atakiem na Polskę. Nadchodzi wrzesień – czas próby. Choć przewaga niemiecka okazuje się miażdżąca, Anglia i Francja nie robią nic, by pomóc swojemu sojusznikowi, a dodatkowo Sowieci 17 września wbijają nóż w plecy.

„Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. (…) Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu w najcięższych warunkach” – padło w orędziu Prezydenta RP Ignacego Mościckiego po napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. Pomimo tego, Polacy będą walczyć, osamotnieni, w beznadziejnym boju na dwa fronty. Tej wojny nie wygrają, lecz ocalą to, co najcenniejsze – honor.

„Polska 1939” to nie pierwsze zetknięcie się Rogera Moorhouse’a z historią Rzeczpospolitej. Jego autorstwa ukazały się również książki: „Pakt diabłów” oraz „Mikrokosmos”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *