Niepokój nie opuści czytelnika aż do końca. Autor „Zwierza” wraca z nowym kryminałem
17 lipca, 2020
Juliette Binoche w komedii o równouprawnieniu. Film „Jak być dobrą żoną” w kinach
24 lipca, 2020

Opowieść pełna komizmu i sytuacyjnego humoru. Film „Ojciec” już na ekranach kin

„Ojciec” to opowieść o niełatwej relacji pomiędzy ojcem i synem (fot. mat. pras.)

To pełna absurdów i tragikomizmu opowieść o trudnej relacji między ojcem i synem, wybitnych twórców bułgarskiego kina: Kristina Grozeva i Petar Valchanov. Ich najnowszy film „Ojciec” jest pełną wrażliwości i słodkiej głębi rodzinną satyrą. Został obsypany nagrodami na wielu światowych festiwalach filmowych. Otrzymał m.in. Kryształowy Globus w Karlowych Warach, został uznany najlepszym filmem na festiwalach w Trieście, Tiranie oraz na Golden Rose Bulgarian Film Festival. Zdobył także Nagrody Publiczności oraz za Najlepszą Reżyserię na MFF na Sachalinie.Film można już oglądać w całej Polsce w kinach studyjnych, a od 7 sierpnia będzie dostępny na platformie MOJEeKINO.PL.

Film otwiera scena pochówku starszej kobiety. Wśród żałobników szybko rozpoznajemy jej zdenerwowanego męża Vasila. Irytacja krewkiego mężczyzny wzmaga się z chwilą, gdy syn mimo jego próśb nie chce zrobić pamiątkowych zdjęć trumny z ciałem nieboszczki. To pierwsza spośród wielu scysji pomiędzy bohaterami.

Po pogrzebie matki, Pavel najchętniej wróciłby do swoich codziennych obowiązków i ciężarnej żony. Zwłaszcza że w towarzystwie ojca nie czuje się zbyt komfortowo. Ten ma jednak zupełnie inne plany, związane z przekonaniem, że zmarła kobieta próbuje się z nim skontaktować zza grobu. W rozwiązaniu zagadki pomóc ma wizyta u znanego lokalnego medium. Chcąc nie chcąc, Pavel wplątany zostaje w zaplanowaną przez ojca intrygę, która ma pozwolić przewartościować ich napięte relacje. Czy im się uda?

(fot. mat. pras.)

Duet bułgarskich twórców

Za reżyserię oraz scenariusz „Ojca” odpowiedzialny jest pochodzący z Sofii, znany bułgarski duet scenarzystów, reżyserów oraz producentów: Kristina Grozeva i Petar Valchanov. Poznali się w Państwowej Akademii Filmowej i Teatralnej i od tego czasu zaczęli współpracę. W 2009 roku powołali do życia własną firmę producencką Abraxas Film. Ich celem była produkcja pełno- i krótkometrażowych fabuł, ale też dokumentów, których podstawę stanowić będą wyraziści bohaterowie oraz intrygujące historie. Ich wspólnym reżyserskim debiutem był krótkometrażowy „Skok” w 2012 roku, pierwszy w historii bułgarski film nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Zrealizowane za niewielkie pieniądze głośne filmy pełnometrażowe: „Lekcja” oraz „Sława” zdobyły wiele nagród, m.in. w San Sebastián, Locarno, Göteborgu, Tokio czy Warszawie. W efekcie były to dwa najczęściej doceniane na świecie bułgarskie filmy w XXI wieku. To dwie części trylogii, nazwanej przez twórców „Newspaper Clippings Trilogy”. Inspirowane są one artykułami prasowymi, które ukazują absurd życia w postkomunistycznej Bułgarii. Aktualnie pracują nad ostatnią częścią „Triumph”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *