„Miłość jako jednostka chorobowa”. Nowa komedia na deskach Teatru Rampa
25 lutego, 2021
Żyj, jakby jutra nie było. Nominowany do Złotych Globów film „Palm Springs” w kinach
26 lutego, 2021

Opowieść o Szerpach i współczesnym himalaizmie. „Ściana cieni” już w kinach

„Ściana cieni” to trzeci wspólny film stworzony przez duet reżysersko-producencki Elizy Kubarskiej i Moniki Braid (fot. mat. pras.)

To emocjonująca i dramatyczna momentami wyprawa himalaistów na Kumbhakarnę opowiedziana z perspektywy nepalskich Szerpów. Film nabiera symbolicznego znaczenia po niedawnym zdobyciu K2 zimą. „Ściana cieni” to trzeci wspólny film stworzony przez duet reżysersko-producencki Elizy Kubarskiej i Moniki Braid, który powstał w koprodukcji polsko-niemiecko-szwajcarskiej.  Autorem zapierających dech w piersiach zdjęć jest nagradzany reżyser, scenarzysta i operator Piotr Rosołowski, który jest również współautorem scenariusza. Obraz był hitem zeszłorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, gdzie odbyła się jego polska premiera.

We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako „Jannu” i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Sięga niemal ośmiu tysięcy metrów. 

Twórcy „Ściany cieni” zorganizowali zbiórkę pieniędzy na studia dla Dawy – syna Nagdy Sherpy, który uczestniczy w wyprawie pokazanej w filmie. Dawa Tenzing Sherpa urodził się w małej wiosce Ghunsa, w dalekim wschodnim Nepalu. Jego ojciec, Nagda Sherpa, pracuje jako tragarz wysokościowy. Zakłada liny poręczowe dla klientów oraz wprowadza ich na najwyższe szczyty. Ma na swoim koncie m.in. 9-krotne zdobycie Everestu. Pomimo imponujących osiągnięć wspinaczkowych i doświadczenia starzejącego się ojca nie stać na wysłanie swojego najmłodszego syna na studia w Katmandu. Marzeniem Dawy jest zostać lekarzem i pomagać ludziom.

(fot. mat. pras.)

Wyprawa z trudnościami

Akcja filmu rozpoczyna się  w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu. Oprócz Everestu dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim.Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.

W lutym 2019 wyrusza wyprawa złożona z najlepszych alpinistów świata, której celem jest zdobycie dziewiczej ściany Jannu/Khumbakarny. Uczestnikami są: Polak Marcin Tomaszewski oraz Rosjanie Dmitri Gołowczenko i Sergiej Nilow, dwukrotnie nagrodzeni za osiągnięcia alpinistycznym Oskarem: Złotym Czekanem. Wyprawie towarzyszy cała rodzina Szerpów. Helikopter z alpinistami ląduje w wiosce. Niestety, wielki opad śniegu nie odpuści wyprawie aż do samego końca i jest jedynie początkiem wielu narastających trudności. Czy bogowie z Kumbhakarny wybaczą ludziom ich zuchwałość?

(fot. mat. pras.)

Nagrody w Vancouver i Bergen

„Ściana cieni” („The Wall of Shadows”) została dotąd pokazana na festiwalach na całym świecie. Od Hot Docs w Toronto, przez kanadyjskie Banff Centre Mountain Film Festival oraz Vancouver International Mountain Film Festival (Nagroda Best Adventure Film), norweski Bergen International Film Festival (Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego), duński Nordic Adventure Film Festival – NAFF, niderlandzki prestiżowy festiwal IDFA, aż po brytyjski Kendal Mountain Festival. Swoją polską premierę film miał w czasie festiwalu Millennium Docs Against Gravity, ale pojawił się także na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, Krakowskim Festiwalu Górskim oraz Festiwalu HumanDOC.

„Doświadczenie Elizy Kubarskiej z wypraw w Himalaje i na Karakorum pozwoliło jej stworzyć przekonującą historię. Obnaża wrażliwość lokalnych rodzin zmuszonych z pobudek ekonomicznych pracować dla zdeterminowanych, zachodnich alpinistów, z którymi nie łączy ich może ten sam system wartości, ale wspólne życiowe cele” – mówił Pat Morrow, członek jury VIMFF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *