Lojalność wobec rodziny czy szansa na nowe życie. Film „Chiara” już w kinach
27 maja, 2022
„IO” z nagrodą na festiwalu w Cannes. Jury doceniło film Jerzego Skolimowskiego
28 maja, 2022

Opowieść o odwadze i nadziei. Film Szumowskiej i Englerta „Infinite Storm” w kinach

To zapierająca dech w piersiach i mrożąca krew w żyłach wyprawa w jedno z najbardziej niebezpiecznych górskich pasm świata, gdzie porywy wiatru sięgają 300 km na godzinę, a pogoda zmienia się nieustannie. „Infinite Storm” – pierwszy amerykański film Małgorzaty Szumowskiej ze zdjęciami Michała Englerta, to również opowieść o innych żywiołach: stracie, ryzyku i odwadze, która pozwala wyjść cało z najgorszej życiowej nawałnicy. Główną rolę w inspirowanym prawdziwą historią thrillerze zagrała dwukrotnie nominowana do Oscara hollywoodzka gwiazda Naomi Watts. Ten eksplorujący sytuację kryzysu, ale i relacje człowieka z naturą, film porównywany jest do takich opowieści o odwadze i nadziei, jak „Zjawa” czy „Grawitacja”.

Pam Bales, wyrusza na samotną wędrówkę na Górę Waszyngtona, najwyższe wzniesienie nieprzewidywalnych, targanych lodowatymi wichurami Gór Białych w amerykańskim stanie New Hampshire. Ta wyprawa to jej rytuał i sposób na poradzenie sobie z dramatycznymi wspomnieniami. I właśnie w dniu, w którym czuje się najsłabsza, będzie musiała wykazać się największą siłą: ktoś umrze, jeśli nie udzieli mu pomocy. Ale jeśli zdecyduje się pomóc, sama też może zginąć.

„Infinite Storm” Małgorzaty Szumowskiej ze zdjęciami Michała Englerta, to kolejny wspólny projekt tego reżysersko-operatorskiego duetu, mającego na koncie m.in. „Śniegu już nigdy nie będzie” i „Ciało”. Film kręcony był w górach na Słowenii, a dodatkowe zdjęcia realizowano także w Polsce. Po amerykańskiej premierze kinowej zadebiutował w TOP 10 tamtejszego box office’u. Warto podkreślić, że tak szerokiej dystrybucji nie miał od lat żaden film polskiego twórcy w Ameryce.

Polska ekipa twórców

Choć oficjalnie jest to międzynarodowa produkcja, to Polacy stanowili trzon ekipy realizacyjnej. Za pion zdjęciowy odpowiadał Michał Englert, za dźwięk – Marcin Jachyra, za kostiumy – Katarzyna Lewińska, za efekty specjalne na planie – Marek Subocz, a za pracę dublerów i kaskaderów – Tomasz Krzemieniecki. Po polskiej stronie była też cała postprodukcja – montażyści: Agata Cierniak i Jarosław Kamiński, a także efekty specjalne – Szymon Kania. Polskimi producentami obrazu są Magdalena Zimecka, Radosława Bardes i Jacek Kulczycki (Studio Produkcyjne ORKA).

Autorem scenariusza, który został oparty na artykule prasowym „High Places: Footprints in the Snow Lead to an Emotional Rescue” – jest Joshua Rollins. W filmie obok Naomi Watts zagrali m.in. Billy Howle, Denis O’Hare i Parker Sawyers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *