Gigantka teatru, którą kino pokochało późno. Książka-wywiad „Skąd ja panią znam”
25 października, 2022
Pytania o tożsamość i tolerancję. Francuska komedia „żONa” premierowo od Spektaklove
27 października, 2022

Opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów. Biografia „Kopernik. Rewolucje”

„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” Jana Matejki (fot. wikipedia.org)

To porywająca opowieść o naukowym przewrocie wszechczasów, ale też historia człowieka z krwi i kości. Bo żywot Mikołaja Kopernika rozpięty między trzema epokami – średniowieczem, renesansem i kontrreformacją – to nie tylko nauka. To również wielka polityka, wojny, spiski, intrygi, romanse – a w ich centrum astronom (ale też ekonomista, polityk, lekarz), który zachował w szalonych czasach godność, zdobył szacunek możnych, a także miłość kobiety. Bohater książki „Kopernik. Rewolucje” autorstwa Wojciecha Orlińskiego, choć odległy w czasie, staje się bliski jako człowiek szukający miejsca do życia i przestrzeni na realizowanie swoich pasji. Odkrywany na nowo zaskakuje skromnością, pokorą, ale też uporem i słabościami, które mogły go zaprowadzić – jak jednego z jego przyjaciół – do lochów Watykanu. Jednak w życiu Kopernika amor omnia vincit – miłość zwycięży wszystko. Wzniosła do nauki, ale też jak najbardziej ziemska i ludzka. A i z całą pewnością Kopernik był Polakiem – choć z wyboru.

W czasach Kopernika nic nie wskazywało na to, że do największej naukowej rewolucji dojdzie w Europie. O gwiazdach Chińczycy i Arabowie wiedzieli więcej, ale to Europejczycy jako pierwsi zrozumieli, jakie jest miejsce Ziemi w Kosmosie. Ktoś może powiedzieć, że to przede wszystkim zasługa Keplera, Galileusza czy Newtona – ale gdyby zapytać ich o zdanie, wskazaliby na dzieło bardzo skromnego, genialnego uczonego, który by pracować w spokoju nad swoim odkryciem, zaszył się na skraju Europy.

Jakich cudów trzeba było, by Mikołaj Kopernik w ogóle mógł pojawić się na świecie? Dlaczego właśnie on, półsierota z Torunia, mógł – a nawet musiał zmienić nasze miejsce we Wszechświecie? Dlaczego ta wielka rewolucja nie wybuchła w Paryżu, Rzymie czy Florencji, ale na Warmii? Dlaczego w Polsce?

O autorze

Wojciech Orliński to dziennikarz, pisarz i belfer. W latach 1997–2021 pracował w „Gazecie Wyborczej” i nadal współpracuje z jej reporterskim magazynem „Duży Format”. Autor wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym biografii Stanisława Lema „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz „Paula Barana Człowiek, który wymyślił internet”.

Prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl). Od 2020 roku pracuje jako nauczyciel chemii w jednym z warszawskich liceów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *