Tydzień z monodramami i małymi formami. Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS
19 marca, 2025
Spektakl z pasją i humorem. Opera „Napój miłosny” w Teatrze Wielkim w Łodzi
21 marca, 2025

Opowieść o mieście w zderzeniu z chorobą. „Anioły w Warszawie” w Dramatycznym

To opowieść o ludziach, których doświadczenie miało zostać wymazane z historii Warszawy lat 80. Podejmując dialog z pamięcią, zespół Teatru Dramatycznego tworzy epicką narrację o mieście i jego mieszkańcach w zderzeniu z nieznaną wówczas chorobą. Wychodząc od „Aniołów w Ameryce” Tony’ego Kushnera i spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego z 2007 roku, który niewątpliwie ukształtował wiele pokoleń, twórcy przedstawiają historię o polskim doświadczeniu epidemii AIDS. O ile z perspektywy Zachodu tematyka ta weszła do szerokiej debaty publicznej i została oswojona na różnych polach artystycznych, o tyle w Polsce temat ten zdaje się wciąż mało widzialny – marginalizowany, niezrozumiany, obarczony stygmą i dezinformacją. To przedstawienie nie jest rekonstrukcją historyczną, a raczej epicką metaforą zbudowaną z archiwalnych świadectw, dokumentów i osobistych narracji. Autorka tekstu Julia Holewińska, po przeprowadzeniu szerokiej kwerendy, stworzyła potencjalne historie osób, dla których wciąż nie ma miejsca w podręcznikach. Premiera na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie – 22 marca. 

Spektakl rozpisany jest m.in. na głosy lekarzy, polityków, artystów, matek, żon i partnerów – tych, którzy bali się mówić, i tych, którzy bali się słuchać. Ale też tych, którzy pragnęli głośno kochać, błyszczeć w szarości i marzyć mimo strachu, zamieniając ból w bunt, a wstyd w dumę. Warszawa sprzed 40 lat jest tu nie tylko pulsującym organizmem, w którym odbijają się narastające lęki czy brak zrozumienia wobec osób zakażonych, ale również szansą na przyjrzenie się dzisiejszej narracji wobec choroby. 

Gdzie zaczyna się tabu, a gdzie stygmatyzacja? Jak pracować z uprzedzeniami? Czego można nauczyć się z doświadczenia grup mniejszościowych? Co dziś znaczy AIDS jako metafora? Julia Holewińska i Wojciech Faruga w swoim pierwszym wspólnym przedstawieniu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie badają rolę miłości i solidarności w procesach tworzenia wspólnot oporu wobec jednej z najdrastyczniejszych epidemii XX wieku.

Obsada i twórcy spektaklu

W obsadzie znaleźli się: Waldemar Barwiński / Piotr Siwkiewicz, Marcin Bosak, Katarzyna Herman / Anita Sokołowska, Anna Gajewska, Damian Kwiatkowski (gościnnie), Małgorzata Niemirska, Konrad Szymański, Anna Szymańczyk, Paweł Tomaszewski, Helena Urbańska, Agnieszka Wosińska, Łukasz Wójcik i Jan Sałasiński (AT). 

Za reżyserię odpowiada Wojciech Faruga, a za tekst i dramaturgię – Julia Holewińska. Scenografia, kostiumy i reżyseria świateł to dzieło Katarzyny Borkowskiej, muzyka – Radosława Dudy, a choreografia – Bartłomieja Gąsiora. Za voice coach odpowiada Jarek Sacharski, asystentem reżysera jest Jan Wawrzyniec Tuźnik, a asystentką scenografki i kostiumografki – Kinga Kostoń-Hayatullah. Inspicjent to Tomasz Karolak, a kierowniczka produkcji – Olga Stefańska.

Bilety na spektakle (popremierowe: 23, 25, 26, 27 marca oraz 6, 8, 9 kwietnia) dostępne po linkiem: https://teatrdramatyczny.pl/anioly-w-warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *