Zakazana miłość, która wyprzedza swój czas. „Portret kobiety w ogniu” w kinach
18 października, 2019
Z podwórka na największe sceny. Muniek „King!” Staszczyk jakiego nie znacie
18 października, 2019

Opowieść o dobru, złu i dojrzewaniu. Pełna symboli „Rzeka” już na ekranach kin

„Rzeka” to historia pięciu braci, którzy żyją pod nieustanną kontrolą ojca (fot. mat. pras.)

To podróż w poetycki świat fundamentalnych wartości i jednocześnie ostatnia część nieformalnej trylogii nagrodzonego za swój debiut na festiwalu w Berlinie kazachskiego reżysera, Emira Baigazina. „Rzeka” to historia rodziny mieszkającej w małej kazachskiej wiosce. Pięciu braci żyje pod nieustanną kontrolą ojca, ale wszystko zmienia się, gdy chłopcy odkrywają zagrożenia współczesnego świata. Produkcja została doskonale przez publiczność festiwalową w Toronto i Wenecji, gdzie reżyser otrzymał nagrodę dla Najlepszego Reżysera w sekcji Orizzonti. Obraz prezentowany był również na 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty.

To historia rodziny mieszkającej w małej, oddalonej od świata, kazachskiej wiosce. Z pośród pięciorga rodzeństwa najstarszy jest 13-letni Aslan. Ojciec często wyjeżdża i to jemu powierza opiekę nad pozostałymi braćmi i pilnowanie czy sumiennie wykonują swoje obowiązki. Pozostali chłopcy darzą Aslana podziwem i szacunkiem należnym starszemu bratu. To Aslan zabiera ich nad tytułową „Rzekę”. Dla surowo wychowywanych chłopców to idealna ucieczka od codziennych obowiązków i pracy, która szybko staje się ich ulubionym miejscem wypoczynku.

Pewnego dnia odwiedza ich daleki kuzyn z miasta Kanat, który przywozi ze sobą tablet, „okno” do zupełnie nowego świata. Chłopiec szybko kradnie sympatię młodszych braci, a elektroniczny gadżet staje się przedmiotem pożądania. W Aslanie narasta złość i zawiść, a napięcie między nim i Kanatem rośnie. Stateczny, przewidywalny świat rodziny zaczyna się rozpadać.

(fot. mat. pras.)

Koprodukcja kazachsko-norwesko-polska

Film, który jest efektem współpracy producenckiej między Kazachstanem, Norwegią i Polską, otrzymał dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Polskim producentem jest uznana na arenie międzynarodowej firma Madants.

Muzykę do filmu skomponowała polska artystka i DJ-ka Justyna Banaszyk (FOQL), a za post-produkcję odpowiedzialne było Studio Produkcyjne ORKA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *