Najgorsze może stać się początkiem dobrego? „Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi”
15 września, 2021
Niepublikowane zdjęcia i dokumenty. „Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski”
16 września, 2021

Opowieść detektywistyczna z dramatem bohaterki w tle. Serial „Mare z Easttown” na DVD

W tytułową postać wcieliła się Kate Winslet (fot. mat. pras.)

To siedmioodcinkowy dramat kryminalny produkcji HBO z Kate Winslet w roli głównej. Serial opowiada historię policjantki prowadzącej śledztwo w sprawie morderstwa w małej, pensylwańskiej miejscowości. Mariaż angażującej opowieści detektywistycznej z personalnym dramatem jego bohaterki oraz realistycznie odmalowany obraz lokalnej społeczności zadecydowały o entuzjastycznym przyjęciu produkcji przez krytyków i widzów. „Mare z Easttown” otrzymała 16 nominacji do prestiżowych nagród Emmy, w tym m.in. za najlepszy serial limitowany oraz dla najlepszej aktorki – ostatecznie odbierając cztery statuetki. Oprócz Kate Winslet, w serialu występuje również Julianne Nicholson, Jean Smart, Angourie Rice. Za reżyserię odpowiada Craig Zobel. Od 15 września serial można już oglądać na DVD. 

Mare Sheehan (Kate Winslet) to detektyw wydziału policji w  Easttown, w stanie Pensylwania. Gdy lokalną społecznością wstrząsa informacja o zabójstwie nastoletniej dziewczyny, kobieta rozpoczyna śledztwo w ciągu którego na jaw wyjdą niepokojące sekrety mieszkańców miasteczka. Oprócz poszukiwania mordercy, Mare będzie musiała zmierzyć się również z problemami w życiu osobistym oraz dramatem z przeszłości.

Twórcą serialu jest doświadczony scenarzysta Brad Ingelsby, który podczas pracy nad fabułą wykorzystał wspomnienia z własnej młodości spędzonej w niewielkiej miejscowości w Pensylwanii, na której oparł swoje fikcyjne Easttown. – Jedną z inspiracji była chęć napisania o domu, o tym jak dorastałem i o ludziach, z którymi dorastałem oraz rytmie tamtejszego życia – tłumaczy. Dążenie do skrupulatnego oddania realiów panujących w małej społeczności wiązało się z szeregiem wyzwań, do których należała między innymi nauka charakterystycznego, lokalnego akcentu, którego musieli się podjąć członkowie obsady.

Kate Winslet o swojej bohaterce

– Dla mnie to coś znacznie większego niż gatunkowy dramat o policjantce w małym miasteczku. Tak, mamy tu morderstwo, ale faktycznym sednem opowieści są tutaj ludzie i społeczność Easttown – mówi o serialu Kate Winslet, po czym dodaje – „sama jestem ze świata bardzo podobnego do tego, w którym żyje Mare”.

Nic więc dziwnego, że aktorka w pełni zaangażowała się w pracę nad postacią pani detektyw, wnikliwie analizując aspekty jej zachowania, a nawet biorąc udział w opisaniu zdarzeń, które zadecydowały o charakterze Mare Sheehan. Szczególną uwagę przywiązała również do wyglądu bohaterki, znacząco odbiegającego od stereotypowych standardów urody. O spójny wizerunek postaci Kate Winslet walczyła jeszcze w okresie postprodukcji, konsekwentnie odsyłając do poprawek plakaty, które zdawały się jej być zbyt ugładzone. – Wydaje mi się, że ludzie poczuli się tak związani z tą postacią, ponieważ nie jest ona podkoloryzowana. Jest kobietą ze swoimi wadami, wyglądającą i poruszającą się w sposób zgodny ze swoim wiekiem oraz doświadczeniami. Myślę, że widzowie trochę za tym tęsknili – mówi Winslet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *