„Sytuacja się zmieniła”. 100 dzieł sztuki polskiej XX i XXI wieku w MNK
23 kwietnia, 2018
Obrazy i grafiki Mistrza. Urodzinowa wystawa Jerzego Skolimowskiego
24 kwietnia, 2018

„Ona przejdzie obok życia’’. Nieznane losy siostry Wojciecha Młynarskiego

Rodzeństwo Barbara i Wojciech Młynarscy w 1998 roku (fot. mat. pras.)

Z Arturem Rubinsteinem piła zsiadłe mleko o trzeciej nad ranem, a legendarne „Dziady” oglądała siedząc na schodach obok Erwina Axera. Barbara Młynarska-Ahrens to aktorka, poetka, ambasadorka kultury polskiej. Ponadto kolekcjonerka rodzinnych wspomnień i wreszcie siostra Wojciecha Młynarskiego. W swojej biografii „Życie nie tylko snem” autorstwa Jerzego Sosnowskiego, wspomina swoje pełne pasji życie.

Wychowała się w rodzinie z tradycjami, w domu rodziców jej matki – Cecylii i Tadeusza Zdziechowskich w Komorowie, który mimo połowy XX wieku, funkcjonował jeszcze na XIX-wiecznych zasadach. Jego ściany zdobiły olejne portrety przodków, urządzano w nim wieczorki artystyczne, koncerty, dbano o dobre wychowanie. Szczególnie dziadek Tadeusz zaszczepiał w dzieciach miłość do muzyki i słowa pisanego.

Basia i Wojtek Młynarscy w Komorowie w 1951 roku (fot. z archiwum B.M.-A.)

Role w spektaklach teatralnych i telewizyjnych

Pomimo inspirującego dzieciństwa Barbara szybko doświadczyła, czym jest samotność, ból, odrzucenie, bieda i strach o własne życie. „Ona przejdzie obok życia’’ – ta przepowiednia ciotki chiromantki, którą miała wypowiedzieć, gdy zobaczyła jej niemowlęcą, wracała do Barbary Młynarskiej jak bumerang. Wcześnie ujawnione uzdolnienia aktorskie Barbara realizowała w radiu (nazywana była dzieckiem Polskiego Radia), telewizji, a w końcu na deskach Teatru Powszechnego, gdzie grała w latach 1966˗1968 i następnie do 1971 roku na scenie Teatru Narodowego w Warszawie. Występowała w spektaklach teatralnych i telewizyjnych, m.in. „Kolumbach”, „Damach i Huzarach”, „Beniowskim”, „Rzeczy listopadowej”.

45 lat temu przeprowadziła się do Szwajcarii i tam mieszka do dziś. Posłuchała słów, które usłyszała od Leopolda Tyrmanda: „Ty uciekaj stąd. Dlatego, że to ani twój czas, ani twoje miejsce. Ty jesteś aktorką sprzed dużej, zakurzonej kurtyny”. Skoro nie pasowała, skoro była sierotką po XIX wieku wśród miłośników nowoczesności i koleżanką Heleny Modrzejewskiej zagubioną w epoce  jazzu i rock and rolla, to wyjechała.

Barbara Młynarska z mężem Uwe Ahrensem w 1992 roku (fot. z archiwum B. M.-A.)

Odznaczona za zasługi dla kultury polskiej

Do dzisiaj Barbara Młynarska jest strażniczką rodzinnego archiwum i ma pamięć absolutną. Jej opowieści pełne są anegdot o najbliższych członkach rodziny, o świecie, który bezpowrotnie przeminął, o inspirujących osobowościach, z którymi los zetknął ją zawodowo i prywatnie, o wybitnych rodzinach Młynarskich i Rubinsteinów. W tle opowieści o życiu artystki rysuje się barwny obraz środowiska artystycznego Polski lat 50. i 60.

Na szczególną uwagę zasługuje relacja łącząca ją z ciotką Nelą Młynarską-Rubinstein, żoną wybitnego pianisty Artura Rubinsteina, a także ogromne zaangażowanie w krzewienie kultury polskiej wśród Polaków żyjących w Szwajcarii. Za te zasługi została ona uhonorowana wieloma wyróżnieniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” oraz medalem „Gloria Artis”.

Okładka książki „Życie nie tylko snem” autorstwa Barbary Młynarskiej-Ahrens i Jerzego Sosnowskiego (fot. mat. pras.)

To więcej niż biografia

Historie opowiedziane przez Barbarę Młynarską spisał ceniony pisarz, historyk literatury, krytyk, publicysta i dziennikarz Jerzy Sosnowski. Wspomnienia są bogato ilustrowane niepublikowanymi wcześniej fotografiami, rysunkami i wzbogacone poezją. „Życie nie tylko snem” to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o niezwykłej wrażliwości, talentach, rodzinnym dziedzictwie, poszukiwaniu własnej drogi, a także o szczęściu, które jednak się zdarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *