„W masowej wyobraźni symbolem końca komunizmu w Europie jest upadek muru berlińskiego. Ale demontaż żelaznej kurtyny rozpoczęto w Warszawie”.
Jan Skórzyński charakteryzuje strategie polityczne obu stron konfliktu oraz opisuje wewnętrzne rozłamy w partii i ruchy dążące do demokratyzacji życia społecznego. Z niezwykłą wnikliwością analizuje każdy aspekt negocjacji, które na zawsze zmieniły bieg historii. To opowieść o trudnej sztuce wypracowywania kompromisu w czasach niesprzyjających porozumieniu.A może Solidarność dopuściła się zdrady społecznych aspiracji…
O autorze
Jan Skórzyński, historyk i politolog, profesor Collegium Civitas. Uczestnik ruchu opozycyjnego w PRL, internowany 13 grudnia 1981 r. W latach 2000–2006 zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i szef dodatku „Plus Minus”.
Autor wielu książek, m.in. „Ugoda i rewolucja. Władza i opozycja 1985–1989”, „Zadra. Biografia Lecha Wałęsy”, „Siła bezsilnych. Historia Komitetu Obrony Robotników”, „Nie ma chleba bez wolności. Polski sprzeciw wobec komunizmu 1956–1980”. Trzykrotnie nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.