Horror współczesnych kobiet. Francuski thriller społeczny „Na pełny etat” w kinach
25 listopada, 2022
Kwintesencja baletowego romantyzmu. Spektakl „Giselle” ponownie w Operze Narodowej
25 listopada, 2022

Odyseja filmowa, która przybliża geniusz Davida Bowiego. „Moonage Daydream” w kinach

David Bowie to jeden z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów (fot. mat. pras.)

Uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, David Bowie porusza kulturę od ponad pół wieku. Prowadzony przez narrację jego samego, „Moonage Daydream” to opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych i nigdy wcześniej niewidzianych materiałów – pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa. Jej twórca Brett Morgen zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego i przedstawia jego sztukę. To pierwszy film wspierany przez David Bowie Estate, które udzieliło reżyserowi bezprecedensowego dostępu do kolekcji. Dzięki temu „Moonage Daydream” zaprasza widzów do wyjątkowego świata, poprzez osobiste, archiwalne materiały, niewidziane występy i zanurzone w muzyce i słowach artysty.

W 2018 roku Brett Morgen uzyskał dostęp do archiwum Bowiego, które obejmuje materiały z całego życia, w tym obszerny katalog niewidzianych wcześniej materiałów filmowych i osobistą kolekcję jego sztuki i poezji. Reżyser, scenarzysta i producent spędził cztery lata na montażu filmu, a kolejne 18 miesięcy na projektowaniu pejzażu dźwiękowego, animacji i palety kolorów.

Film współtworzył wieloletni współpracownik, przyjaciel i producent muzyczny Bowiego, Tony Visconti oraz nagrodzony Oscarem odpowiedzialny za dźwięk, Paul Massey. Przez całą swoją karierę, ponad pokoleniami, Bowie uczył, że różnice między ludźmi są naszymi mocnymi stronami. Z „Moonage Daydream”, dostarcza mapę drogową jak przetrwać XXI wiek, zapraszając widzów do świętowania jego spuścizny.

Twórcy filmu

Brett Morgen (reżyseria, scenariusz, montaż, producent) został nazwany przez Wall Street Journal „czołowym rewolucjonistą amerykańskiego filmu dokumentalnego”.  W swoim dorobku ma takie filmy jak” „Jane” (2017), „Kurt Cobain: Życie bez cenzury” (2015), „Crossfire Hurricane” (2012), „June 17, 1994” (2010), „The Kid Stays In The Picture” (2002) i „On The Ropes” (1999).  Otrzymał prawie wszystkie nagrody branżowe, w tym nagrody DGA, PGA, A.C.E., WGA i IDA za wybitny film dokumentalny. Otrzymał również nagrodę Emmy dla najlepszego reżysera, 9 nominacji do Primetime Emmy, 18 nominacji do Primetime Emmy za trzy ostatnie filmy, dwie nagrody Peabody oraz nominacje do nagród BAFTA i Academy Award.

Tony Visconti (music producer) – odkąd w 1969 roku David Bowie wydał swój tytułowy album „David Bowie”, nowojorski producent muzyczny zawsze był istotną częścią najbardziej decydujących momentów w karierze artysty. Visconti zapewnił również kierownictwo muzyczne nagrań T. Rex, a także albumów Sparks, the Moody Blues, Thin Lizzy, Morrissey, Angelique Kidjo, Kaiser Chiefs, Alejandro Escovedo, The Damned, The Move, Badfinger, Kristeen Young i wielu innych. Dodatkowo Tony odbył trasę koncertową po świecie ze swoim zespołem prezentującym muzykę Davida Bowiego, był gospodarzem dwóch sezonów muzycznych programów telewizyjnych Sky Television’s Guitar Star (2015 i 2016) oraz Tony Visconti’s Unsigned Heroes (2017). Przewodniczy również Anchor Award jako główny sędzia na The Reeperbahn Music Festival w Hamburgu, co roku od 2016.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *