„Kobiety na skraju załamania nerwowego”. Pedro Almodóvar w Rampie
13 kwietnia, 2018
Rozrywka na najwyższym poziomie. Superprodukcja „Huragan” już w kinach
13 kwietnia, 2018

Odnaleziono cenne obrazy. To straty wojenne z kolekcji MNK

Trzy odnalezione obrazy pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie (fot. policja)

„Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” autorstwa Kazimierza Pochwalskiego, „Ananas” Józefa Pankiewicza oraz „Pejzaż z okolic Neapolu” Iwana Trusza to obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie zaginione podczas II wojny światowej. Dzięki działaniom prowadzonym przez Stołeczną Komendę Policji we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum udało się je w ciągu ostatnich tygodni odnaleźć.

– Na trop pięknego portretu prezydenta Mościckiego, namalowanego przez Kazimierza Pochwalskiego, wpadła kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie Janina Skorupska-Szarlej. Dalsze działania potoczyły się szybko dzięki współpracy ze stołeczną policją oraz Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN – mówi dyrektor Muzeum dr hab. Andrzej Betlej.

Losy zaginionych dzieł

Obraz Józefa Pankiewicza „Ananas” trafił do MNK  w roku 1928.  W czerwcu 1940 został skonfiskowany przez okupacyjne władze niemieckie i przeniesiony do biur Generalnego Gubernatorstwa. Jego losy pozostawały nieznane aż do 2016 roku, kiedy to obraz został zidentyfikowany w jednym z albumów prezentujących twórczość Pankiewicza. W nocie katalogowej widniał dopisek: własność prywatna, Warszawa. Policja zabezpieczyła obraz w styczniu bieżącego roku. Obecnie powołani zostali eksperci, których badania mają ostatecznie zweryfikować czy dzieło to jest tożsame ze stratą wojenną Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Martwa natura z araukarią” lub „Ananas” Józefa Pankiewicz (fot. policja)

„Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” autorstwa Kazimierza Pochwalskiego został podarowany przez artystę Muzeum Narodowemu w Krakowie w 1934 roku, a następnie przekazany do dekoracji gabinetu prezydenta miasta Krakowa. Pozostał tam do wybuchu II wojny światowej, nigdy nie powrócił do Muzeum, a jego dalsze losy pozostawały nieznane. Został wystawiony na sprzedaż przez jeden z warszawskich domów aukcyjnych w marcu br., gdzie zabezpieczyła go stołeczna policja.

Z kolei obraz Iwana Trusza „Pejzaż z okolic Neapolu” pojawił się w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w marcu 2018 roku. Dzieło zostało podarowane Muzeum Narodowemu w Krakowie pod koniec lat 30-tych XX w. przez Stanisława Badeniego, skąd zaginęło w czasie II wojny światowej.

„Pejzaż z okolic Neapolu” Iwana Trusza (fot. policja)

Bardzo cenne obrazy

Wszystkie trzy prace figurowały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Trudno podać obecnie wartość tych obrazów, musimy poczekać na profesjonalną wycenę. Jednak biorąc pod uwagę nazwiska wybitnych malarzy możemy powiedzieć, że to bardzo cenne dzieła – mówi Martyna Dąbrowska, zajmująca się w MNK stratami wojennymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *