Kraków w twierdzy czy twierdza w Krakowie? Książka „Festung Krakau” Andrzeja Chwalby
11 lipca, 2022
„Będziesz wielka, naprawdę wielka”. Powieść „Maria Skłodowska-Curie i potęga marzeń”
13 lipca, 2022

Odkryj zagadkę fałszerstwa doskonałego. Premiera kryminału „Na tropie Vermeera”

Czy to kryminał idealny na lato? (fot. snl.no)

Co mają ze sobą wspólnego Vermeer, żydowski fałszerz, oficer SS i profesor Sorbony? Wszyscy zostali uwikłani w zagadkę fałszerstwa doskonałego. A co charakteryzuje obrazy Vermeera? Są praktycznie niemożliwe do podrobienia. A jednak kiedy na świecie szaleje wojna, mieszczącą się w Berlinie pracownię malarską odwiedza oficer SS. Ma dla właściciela zlecenie z gatunku niewykonalnych – skopiować „Alegorię malarstwa” Vermeera. Jacob Wolf, fałszerz i Żyd z pochodzenia, znajduje się w sytuacji bez wyjścia. To tylko część historii opisanej w powieści kryminalnej autorstwa Agnieszki Ptak, zatytułowanej „Na tropie Vermeera”.

Sprawa obrazu wraca pięćdziesiąt lat później. Z Lucasem Allardem, paryskim dziennikarzem, kontaktuje się były więzień obozu koncentracyjnego. Jeśli wierzyć jego słowom, Wolf sporządził nie jedną, lecz dwie kopie arcydzieła. Tylko co w takim razie stało się z oryginałem?

Jednocześnie profesor Sorbony Maxime Oiseau otrzymuje od tajemniczego kolekcjonera zadanie odnalezienia oryginału. W śledztwo wciąga swoją doktorantkę, ale im więcej odkrywają i im dalej podążają tropami Vermeera, tym bardziej zaczyna interesować ich inna zagadka: kim jest ich zleceniodawca?

O autorce

Agnieszka Ptak (ur. 1973 w Krakowie) to była adwokat, a aktualnie prokurator. Wolny czas poświęca na podróże po Francji śladami latarń morskich (Bretania i Normandia) i komandorii templariuszy. Estetka, miłośniczka sztuki plakatu, w szczególności o tematyce marynistycznej, z zamiłowania fotograf.

„Na tropie Vermeera” jest jej drugą książką po „Zagadce” (wyd. 2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *