Problemy się mnożą, a dobrych wyjść nie ma. Obsypane nagrodami „Strzępy” w kinach
22 września, 2023
Film o budowaniu relacji i radzeniu sobie ze stratą. „Georgie ma się dobrze” w kinach
22 września, 2023

Oda do różnych rodzajów miłości. Obsypany nagrodami film „Turkusowa suknia” w kinach

To historia o miłości i nadziei, która jest swego rodzaju manifestem wolności (fot. mat. pras.)

To wzruszająca, pełna lokalnego, marokańskiego klimatu opowieść o różnych odcieniach miłości które potrafią przetrwać nawet w bezlitosnym świecie. Reżyserka Maryam Touzani z dużą czułością i subtelnością portretuje swoich bohaterów, koncentrując się na detalach, gestach, spojrzeniach i nadając historii niezwykłego nastroju. „Turkusowa suknia” to przede wszystkim historia miłosna, ale także hołd dla tradycyjnego rzemiosła ręcznego. Reżyserka zadbała o odzwierciedlenie szczegółowości w całym filmie, szczególnie przedstawieniu stosunku islamu do homoseksualizmu. Aby film był jak najbardziej autentyczny, aktorzy uczęszczali na lekcje haftu i spędzali czas obserwując formę sztuki w zakładach krawieckich. Film znalazł się na shortliście do Oscarów w 2023 roku.

Mina (Lubna Azabal) i Halim (Saleh Bakri) to małżeństwo z wieloletnim stażem, które prowadzi niewielki zakład krawiecki w medynie w marokańskim mieście Sala. O talencie mężczyzny, a zwłaszcza niezwykłym hafcie, jakim ozdabia tradycyjne, szyte przez siebie stroje, jest na tyle głośno, że kolejne zamówienia znacznie przekraczają jego możliwości. Sytuacja zmusza Halima, by zatrudnił młodego pomocnika, choć początkowo nie jest do tego przekonany. Ostatecznie pod jego skrzydła trafia Youssef, dla którego praktyka u boku mistrza w swoim fachu, za jakiego uchodzi starszy z mężczyzn, jest wielką szansą.

Przyglądanie się codziennej żmudnej pracy Halima to dla niego nie tylko możliwość doskonalenia własnych umiejętności, ale też lekcja cierpliwości oraz pokory. Tym cenniejsze, że z każdym dniem bohaterowie nabierają do siebie większego zaufania i zaczyna ich łączyć coraz bliższa więź, co nie pozostaje niezauważone przez Minę. Halim, ze swoimi smutnymi oczami i melodyjnym głosem, głęboko kocha swoją żonę, ale para żyje z tajemnicą jaką jest homoseksualizm mężczyzny. Mina zaakceptowała sytuację, jednak od czasu do czasu pojawia się ukłucie zazdrości. Początkowo opryskliwa i nieuprzejma dla młodego mężczyzny, z czasem zmienia swoje podejście… 

Obsypany nagrodami

Film opowiada o rzeczach, które pozostają niewypowiedziane między kochankami, partnerami życiowymi, wieloletnimi przyjaciółmi i dawno utraconą rodziną, a wszystko to jest pokazane przez pryzmat queerowości. Marokańczycy LGBTQ+ aż nazbyt dobrze znają konieczność ukrywania swojego prawdziwego ja, ponieważ homoseksualizm jest nielegalny i podlega karze do trzech lat więzienia w konserwatywnym kraju.

Obraz Maryam Touzani był prezentowany na licznych światowych festiwalach, zdobywając wiele nagród, m.in. w Goteborgu (najlepszy film zagraniczny), Tromso (nagroda Don Quixote), Cannes (Nagroda FIPRESCI sekcji Un Certain Regard), Vancouver (nagroda publiczności), Marrakeszu (nagroda jury), Atenach (nagroda publiczności, nagrody krytyków filmowych), Chicago (nagroda dla najlepszego reżysera), Valladolid (nagroda dla najlepszej aktorki) oraz NYC LGBT Film Festival (nagroda jury).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *