Najważniejsze kobiety w sztuce z 200 lat. „Mistrzynie. Eseje o polskich artystkach”.
29 sierpnia, 2024
Tajemnice, inspiracje i najważniejsze dzieła. Album z biografią Alfonsa Muchy
10 września, 2024

Od poznania do zrozumienia i szacunku. Cykl spacerów „Warszawa – miasto wielu religii”

Cykl trwa dwa miesiące, a ostatni spacer zaplanowano na 27 października (fot. mat. pras.)

Cztery trasy śladami osób i miejsc związanych z różnymi religiami i wyznaniami pokonają uczestnicy dziesięciu spacerów po Warszawie. Ich pomysłodawcą jest varsavianista Jerzy S. Majewski, który część z proponowanych wycieczek poprowadzi osobiście. Celem projektu zatytułowanego „Warszawa – miasto wielu religii”, za który odpowiada Centrum Myśli Jana Pawła II – jest ukazanie piękna wynikającego z wielowiekowego współistnienia w stolicy tradycji katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Równie ważne będzie uświadomienie sobie, że warszawiaków różnych wyznań łączy nie tylko historia. Również dzisiaj można się spotykać, szukając podobieństw i punktów wspólnych, a różnice traktować jako bogactwo kulturowe. Spacery odbywać się będą od 1 września do 27 października. Ponadto w ramach projektu zaplanowano wspólny stół oraz koncert „Pokój dla Jeruzalem”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

– Wierzymy, że wzajemne poznanie, prowadzi do zrozumienia i szacunku. Wiemy także, że nic tak nie zbliża i nie otwiera, jak wspólne doświadczenia, które mogą stać się pretekstem do rozmowy na ważne tematy. Najlepiej budować je podczas spotkań, dlatego ostatni z naszych spacerów chcemy zakończyć spotkaniem przy wspólnym stole – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Podczas spacerów przewodnicy opowiedzą o najważniejszych miejscach (obiektach architektonicznych, w tym sakralnych, miejscach kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego), zarówno tych wciąż istniejących na mapie miasta, jak i takich, których już nie odnajdziemy w jego topografii. Trasy zostały przygotowane w partnerstwie z Domem Spotkań z Historią, a także skonsultowane z przedstawicielami działających współcześnie w Warszawie największych kościołów i wspólnot wyznaniowych. Pokazują sąsiedztwo i przenikanie się katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu. Tematy i terminy tras spacerowych to: „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”, „Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach”, „Wielokulturowe centrum Pragi” oraz „Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta”.

Spacery poprowadzą Jerzy Majewski i Adrian Sobieszczański. Pierwszy spacer odbędzie się już 1 września. Pełen harmonogram znajduje się na stronie organizatora: https://www.centrumjp2.pl/warszawa-miasto-wielu-religii/

Na spacery obowiązują zapisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *