Miłość, perwersja oraz zmowa milczenia. Powieść kryminalna „Anioł z Monachium”
28 stycznia, 2021
Dzieła artystów z pola sztuk wizualnych. „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” w Zachęcie
1 lutego, 2021

Od Nike i Bookera po teatralne deski on-line. „Bieguni” Olgi Tokarczuk w Powszechnym

„Bieguni” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk to premiera spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie (fot. Krzysztof Bieliński)

Książka „Bieguni” Olgi Tokarczuk zdobyła literacką Nagrodę Nike oraz Międzynarodową Nagrodę Bookera. To zbiór pozornie niezwiązanych ze sobą opowieści, historycznych i współczesnych. Noblistka obserwuje w „Biegunach” zarówno ludzi w ruchu, jak i ludzi dążących do unieruchomienia życia przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał. Na podstawie tej powieści Michał Zadara wystawia spektakl w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Premiera sztuki w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie będzie transmitowana online na platformie VOD: www.vod.powszechny.com . 5 grudnia, odbył się pokaz „work in progress”spektaklu w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.  

Michał Zadara, laureat paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, odnajduje w „Biegunach” innowacyjny sposób opowiadania, opisujący doświadczenie ludzkie w sposób autentyczny. – Olga Tokarczuk opisuje proces poszukiwania sensu życia. Sens ten pojawia się na chwilę, potem znika i ponownie toniemy w chaosie. Tęsknota za sensem prowadzi nas dalej przez chaos, z nadzieją, że gdzieś, na końcu pielgrzymki, znajdziemy odpowiedzi – mówi reżyser.

W ostatnich latach Michał Zadara interpretował dzieła klasycznych autorów: Mickiewicza, Sofoklesa, Eurypidesa, Słowackiego, Brechta. – „Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się przed naszymi oczami nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre już odmówił nam spójności. I ta spójność już nawet nie jest przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem – dodaje Zadara. 

(fot. Krzysztof Bieliński)

Obsada i twórcy spektaklu

Za adaptację tekstu odpowiadają: Michał Zadara i Barbara Wysocka, za scenografię: Robert Rumas, za projekcje wideo: Artur Sienicki, Michał Zadara i Barbara Wysocka, za kostiumy: Julia Kornacka i Kornelia Dzikowska, za reżyserię światła: Michał Zadara, a asystentami reżysera są: Karolina Pawłoś oraz Maksymilian Nowak (Wydział Reżyserii AT w Warszawie).

W obsadzie znaleźli się: Sylwia Achu (gościnnie, Akademia Teatralna w Warszawie), Arkadiusz Brykalski, Mamadou Góo Bâ, Wiktor Loga-Skarczewski, Karina Seweryn, Ewa Skibińska i Barbara Wysocka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *