Błyskawice absurdu, sztormy inteligencji i burze pomysłów. Oto Kabaret Hrabi
13 listopada, 2019
Prawdziwy muzyczny skarb. „Amazing Grace: Aretha Franklin” w wybranych kinach
15 listopada, 2019

Od metabolizmu po libido. „Pobudzeni” o byciu marionetkami we władzy hormonów

Hormony to potężne związki chemiczne które kontrolują właściwie wszystko w ludzkim ciele (fot. Nicolas Z. Erwin)

Metabolizm, sen, nastroje, układ odpornościowy, dojrzewanie i seks. To zaledwie wierzchołek tego, co kontrolują hormony, czyli potężne związki chemiczne, których tajemnica sięga zatęchłych piwnic pełnych słojów z mózgami w formalinie i nowoczesnych klinik hormonalnych w Los Angeles. Randi Hutter Epstein, która jest dziennikarką medyczną, wykładowczynią na Uniwersytecie Yale i w szkole dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia, w pasjonujący sposób wyjaśnia, skąd wzięły się hormony i jak to się dzieje, że kontrolują prawie każdy aspekt naszego życia. Jej „Pobudzeni” to dowcipna i szokująca opowieść o historii endokrynologii, a także o tym, że bywamy zaledwie marionetkami we władzy adrenaliny, oksytocyny, estrogenu czy testosteronu.

Lekarz, który w latach 20. XX wieku propagował wazektomię jako niezawodną metodę zwiększania libido, studentka medycyny, która dwadzieścia lat później odkryła hormon hCg informujący o ciąży oraz matka, która używała przysadek mózgowych zmarłych, by za pomocą wydobytego z nich hormonu wzrostu leczyć swojego syna. To tylko niektórzy bohaterowie tej pełnej fascynujących niuansów, opisów badań i zabawnych anegdot książki. Zostali tu sportretowani zarówno najważniejsi naukowcy stojący za rewolucyjnymi odkryciami na temat równowagi hormonalnej, jak i szarlatani, którzy proponowali równie szatańskie kuracje. Książka pełna jest fascynujących niuansów, opisów badań naukowych i zabawnych anegdot.

„Imponująca, cudowna historia utkana z seksu, cierpienia, neurologii, biologii, medycyny i prób odkrywania samego siebie. Książka Randi Hutter Epstein pobudza wyobraźnię, a jednocześnie ją uspokaja” – pisze o książce Siddhartha Mukherjee, autor „Cesarza wszech chorób. Biografii raka”. „Głód. Pożądanie. Matczyna miłość. Trudno uwierzyć, że największe ludzkie dramaty są powodowane przez te małe cząsteczki odkryte zaledwie sto lat temu. Epstein splata piękną historię hormonów niesionych przez naszą krew. Opowiada o szarlatanach, którzy je wykorzystują do niecnych celów, i naukowcach wizjonerach, którzy zmienili sposób myślenia o tym, kim jesteśmy” – dodaje Florence Williams, autorka książki „Natura leczy, czyli co sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej kreatywni”.

O autorce

Randi Hutter Epstein jest dziennikarką medyczną, wykładowczynią na Uniwersytecie Yale i w szkole dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Zdobyła licencjat z historii i socjologii nauki, tytuł magistra obroniła na wydziale dziennikarstwa, a doktorat na medycynie.

Publikuje m.in. w „New York Timesie”, „Washington Post”, „Daily Telegraph” i „Guardianie”. Mieszka w Nowym Jorku z mężem i czworgiem dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *