Szczera spowiedź żołnierza legendarnego Kedywu AK. ,,Wojna nadejdzie jutro”
31 lipca, 2019
Pełna humoru przygoda pełna magii. „Wilk w owczej skórze 2” w kinach
2 sierpnia, 2019

Od chuligana z ulic Hawany do gwiazdy światowego baletu. Film „Yuli” już w kinach

„Yuli” to ekranizacja biografii legendarnego tancerza Carlosa Acosty, z nim samym w roli głównej (fot. mat. pras.)

Przełamując tabu, został pierwszym czarnym odtwórcą roli Romea w prestiżowym Royal Opera House w Londynie, gdzie od 17 lat buduje swoją niezwykłą karierę jako główny tancerz. „Yuli” to ekranizacja biografii legendarnego Carlosa Acosty, z nim samym w roli głównej. „Tętniący życiem bio-balet” – zachwyca się Guy Lodge z „Variety”, a Jonathan Romney ze Screen International dodaje, że „publiczność bez trudu znajdzie wspólny akord z tym filmem”. „Piękny film ze wspaniałą choreografią” – podkreśla Ronny Dombrowski z Cinetastic. Obraz nominowany był aż do pięciu „hiszpańskich Oscarów”.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat uciekał on od wszelkiej dyscypliny i edukacji, a życia uczył się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie.
 
Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zachwyca się światem tańca. Wkrótce zaczyna tworzyć własną legendę, jako jeden z najlepszych tancerzy swojego pokolenia.

(fot. mat. pras.)

O reżyserce

Iciar Bollain, urodzona w 1967 roku w Madrycie, karierę w branży filmowej rozpoczęła od aktorstwa, ale szybko zafascynowała się reżyserią. Z powodzeniem, bo już jej debiutancka tragikomedia „Hola, estás sola?” zdobyła szereg nagród i uznanie hiszpańskich krytyków. Drugi film, „Kwiaty z innego świata” został wyróżniony w Cannes, a za kolejny – „Moimi oczami” otrzymała nagrody Goya za reżyserię i scenariusz. Jeszcze większym powodzeniem cieszył się „Nawet deszcz”, który zgarnął 13 nominacji do „hiszpańskich Oscarów” i ostatecznie zwyciężył w trzech kategoriach. Dostrzeżono go także na Berlinale oraz przyznano nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Obraz, podobnie jak późniejsze „Drzewko oliwne” (2016), był również oficjalnym kandydatem Hiszpanii do nominacji oscarowej.

Prywatnie i zawodowo Iciar Bollain jest związana z uznanym brytyjskim scenarzystą Paulem Lavertym, stałym współpracownikiem Kena Loacha i autorem nagrodzonego na Festiwalu w San Sebastian scenariusza „Yuli”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *