Japońska skrzypaczka triumfuje. Oto laureaci Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu
21 października, 2022
Chwila zapomnienia punktem zapalnym serii zdarzeń. Komedia „Bejbis” już w kinach
21 października, 2022

Od Cannes, przez Wrocław i Gdynię do kin. Premiera filmu i książki „The Silent Twins”

W role bliźniaczek June i Jennifer Gibbons wcieliły się Letitia Wright i Tamara Lawrance (fot. mat. pras.)

Pokazywany premierowo na festiwalu w Cannes „The Silent Twins” to najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej, twórczyni „Córek dancingu” i „Fugi”. Jedna z najoryginalniejszych polskich reżyserek, także w swoim anglojęzycznym debiucie daje popis nieskrępowanej wyobraźni. Wizjonerski, wypełniony muzyką film, choć zrealizowany w oparciu o reportaż autorstwa Marjorie Wallace, nosi wyraźne piętno autorskiego stylu. I – podobnie jak poprzednie filmy Smoczyńskiej – pokazuje perspektywę kobiet. Swoją energię zawdzięcza także Letitii Wright i Tamarze Lawrance. Aktorki tworzą przejmujące role dziewczyn., które nie mogą żyć ani bez siebie, ani razem, i których nastoletni bunt wymknął się spod kontroli. Obraz jest zdobywcą Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i był prezentowany na Nowych Horyzontach we Wrocławiu.

Bliźniaczki z Walii: June i Jennifer Gibbons przestają komunikować się ze światem. Od ponurej prowincji, która czarnym dziewczynkom ma do zaoferowania głównie upokorzenia, „milczące bohaterki” uciekają w eksplodujące neonowymi kolorami, oprószone słonecznym blaskiem fantazje o pisarskiej sławie, romantycznej miłości i basenach pełnych Pepsi-Coli. Ale podkręcona hormonami nastoletnia wyobraźnia June i Jennifer ma także mroczną stronę – podobnie jak ich podszyta rywalizacją więź.

Kreując na ekranie wewnętrzny świat bliźniaczek, Agnieszka Smoczyńska pełnymi garściami czerpie z estetyki starych reklam, kolorowych magazynów czy mydlanych oper. Sięga po thriller i zmysłowy musical, dramat i poklatkową animację. Film Smoczyńskiej można odczytywać jako studium toksycznej więzi, artystycznego geniuszu czy kobiecego buntu. Może to opowieść o ucieczce od rasistowskiego społeczeństwa, a może ballada o niemożliwej miłości?

Ekipa filmu

„The Silent Twins” to polsko-brytyjska koprodukcja. W rolach głównych w filmie występują Letitia Wright i Tamara Lawrance. Jego reżyserka Agnieszka Smoczyńska ma w dorobku pełnometrażowe obrazy: „Córki dancingu” i „Fuga”. Za produkcję z polskiej strony odpowiadają tu Klaudia Śmieja-Rostworowska i Bogna Szewczyk (Madants), a także Ewa Puszczyńska (Extreme Emiotions).

Muzykę skomponowali Marcin Macuk oraz Zuzanna Wrońska. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski, a montażystką – Agnieszka Glińska. Scenariusz Andrei Seigel jest adaptacją książki „The Silent Twins” autorstwa Marjorie Wallace. Film w Polsce dystrybuuje Gutek Film.

Premiera reportażu

Książka „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace to historia przedziwnej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką. O milczących bliźniaczkach świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w Broadmoor, otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze – dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały.

June i Jennifer Gibbons jako małe dzieci były otwarte, pełne życia, zdrowe i radosne. Jednak w wieku kilku lat zaczęły coraz bardziej oddalać się od swoich rodziców i trójki rodzeństwa. W końcu całkiem przestały odzywać się do dorosłych. Zamknęły się w świecie fantazji i rojeń, które z upływem lat stawały się coraz bardziej mroczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *