Zakazana miłość dwóch kobiet. Weisz i McAdams w filmie „Nieposłuszne”
3 sierpnia, 2018
Gdyby nie jego strzały, nie byłoby Finlandii. „Biały snajper” nie miał sobie równych
6 sierpnia, 2018

Od bomby atomowej do Nagrody Nobla. „Józefa Rotblata wojna o pokój”

„Noblista z Nowolipek” to nieznana historia genialnego fizyka Józefa Rotblata (fot. fjr.org)

Miał 36 lat, gdy w tajnym projekcie Manhattan zaczął pracę nad bombą atomową. Józef Rotblat odmówił wówczas przyjęcia brytyjskiego obywatelstwa, przez co podejrzewany był o szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego. Podczas gdy budował najstraszliwszą broń masowej zagłady, jego najbliżsi w okupowanej Polsce dzień i noc walczyli o przetrwanie. Pół wieku później otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Dzięki książce Marka Górlikowskiego – „Noblista z Nowolipek” nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy ujrzała wreszcie światło dzienne.

To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń. Marek Górlikowski dotarł do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata.

Późniejszy noblista miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. Autor więc pyta o cenę światowego pokoju, odpowiedzialność naukowców za wyniki ich badań i w końcu: o polską pamięć o żydowskich sąsiadach i żydowską – o polskich. Jako pierwszy wyjaśnia, co sprawiło, że Rotblat niestrudzenie powtarzał: „Pamiętaj o swoim człowieczeństwie, reszta jest nieważna”.

O autorze

Marek Górlikowski to reporter, wieloletni dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Czterokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach Dziennikarstwo śledcze, Wywiad i Publicystyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *