Jeden z najpiękniejszych musicali z przesłaniem „girl power”. „Matylda” już w Syrenie
11 września, 2022
Intrygująca historia miłosnego trójkąta. Juliette Binoche w nowym filmie „Niewierna”
16 września, 2022

Obraz wojny z sowietami widziany oczami chłopca. Film „Orlęta. Grodno ‘39” w kinach

17 września to rocznica zbrojnego ataku Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r. (fot. mat. pras.)

To pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku, przedstawiająca historię heroicznej walki cywilnych mieszkańców Grodna, w dużej mierze harcerzy i młodzieży szkolnej, z rosyjskim najeźdźcą. „Orlęta. Grodno ‘39” to dramatyczny obraz wojny widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. Za reżyserię filmu oraz scenariusz odpowiada Krzysztof Łukaszewicz, twórca m.in. filmów fabularnych „Lincz” i „Karbala”. W role młodych bohaterów wcielili się m.in. Feliks Matecki, Wit Czernecki, Almira Nawrot i Filip Gurłacz, a partnerują im: Jowita Budnik, Bartłomiej Topa, Antoni Pawlicki, Leszek Lichota, Andrzej Mastalerz czy Łukasz Lewandowski.

W dniu rozpoczęcia roku szkolnego, 1 września 1939 r. budynek szkoły zostaje zbombardowany przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny oraz tysięcy polskich dzieci, rozpoczynająca się wojna stanie się szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacją z dramatyczną historią pisaną przez dorosłych.

17 września 1939 roku, na mocy porozumień sowiecko-niemieckich, Armia Czerwona wkracza do Polski. 20 września planuje zająć Grodno. Obrońcy miasta rozpoczynają beznadziejną, heroiczną walkę. Nieliczne oddziały wojskowe są wspomagane przez ludność cywilną, przede wszystkim młodzież szkolną. To właśnie dzieci i młodzież bohatersko bronią miasta, stając się ofiarami niezwykłego okrucieństwa okupantów.

Twórcy filmu

Muzykę do „Orląt” skomponował Michał Lorenc. Film jest produkcją Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską, współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a za dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *