Kryminał retro z czasów II wojny światowej. „Czarny Mercedes” już w wersji filmowej
4 października, 2019
Wspomnienia, zapiski i notatki. „Warszawa Jarosława Iwaszkiewicza” jakiej nie ma
6 października, 2019

Obraz Holokaustu przedstawiony oczami dziecka. Wzruszająca powieść „Księga Arona”

Dziecięce zabawy w warszawskim getcie zastąpił szokujący obraz brutalności niemieckich okupantów (fot. wikipedia.org)

To chwytająca za serce i doskonale udokumentowana powieść  o chłopcu, który trafia pod skrzydła Janusza Korczaka. Jego dziecięce zabawy nagle muszą zamknąć się w ciasnych murach warszawskiego getta. Szokujący obraz brutalności niemieckich okupantów ściera się w niej z niewinnością i naiwnością, a sprawy wielkiej wagi autor podejmuje z rozbrajającą prostotą i szczerością. „Księga Arona” jest owocem wieloletnich badań Jima Sheparda. Prawa do jej publikacji sprzedano do szesnastu krajów.

Ośmioletni Aron wraz z rodziną przeprowadza się z małej polskiej wioski do zatłoczonej Warszawy. Ojciec podejmuje pracę w fabryce, a chłopiec zaprzyjaźnia się z Lutkiem, który zdradza mu tajemnice podwórkowego życia. Szanse na szczęście przekreśla wybuch II wojny światowej.

Opaski z gwiazdą Dawida, kradzieże i strach przed niemieckimi mundurami stają się codziennością, a wkrótce cały świat Arona zamyka się w ciasnych murach getta. By przeżyć, chłopiec musi podejmować okrutne decyzje, z wagi których często nawet nie zdaje sobie sprawy. Gdy traci bliskich, trafia pod opiekę Janusza Korczaka, który na nowo budzi w nim człowieczeństwo.

O autorze

Jim Shepard jest autorem siedmiu powieści i pięciu zbiorów opowiadań. Jego teksty publikowano m.in. w magazynach „The New Yorker”, „The Paris Review” oraz „Esquire”. Mieszka razem z żoną, również pisarką, w Williamstown w stanie Massachusetts i wykłada kreatywne pisanie w Williams College.

„Poruszające arcydzieło… Shepard przemienia piekło w testament miłości i poświęcenia. Czy istnieje lepszy sposób na krytykę nazistowskiej hipokryzji związanej z przekonaniem o całkowitej bezwartościowości żydowskich żyć niż przywołanie przykładu pełnego i empatycznego życia najzwyklejszego dziecka, historycznie znaczącego tyle co numer, jeden z niezliczonej hordy? – pisze o książce „The Guardian”. „Arcydzieło” – dodaje „The Washington Post”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *