Zbrodnie na dworze Jagiellonów. „Ciche wody”, czyli I tom kryminałów historycznych
18 maja, 2021
„Kamienny sufit”. Opowieść o kobietach, które nie bały się wyznaczać nowych dróg
19 maja, 2021

O uzależnieniu, stracie i przetrwaniu. Spowiedź w książce „Same piękne rzeczy”

Hunter Biden to syn prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena (fot. mat. pras.)

Kiedy miał dwa lata, Hunter Biden został ciężko ranny w wypadku samochodowym, w którym zginęła jego matka i młodsza siostra. W 2015 roku doznał druzgocącej straty swojego ukochanego starszego brata – Beau, który zmarł na raka mózgu w wieku czterdziestu sześciu lat. Przez cały okres administracji Donalda Trumpa Hunter był obiektem nieustannych ataków i obelg ze strony prezydenta i jego popleczników. Trudności te spotęgował rozpad jego małżeństwa oraz wieloletnia walka z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. „Pochodzę z rodziny uformowanej przez tragedie i spajanej nadzwyczajną, nierozerwalną więzią miłości” – pisze Hunter Biden w swoich poruszających wspomnieniach. W książce „Same piękne rzeczy” opowiada o swoim uzależnieniu od substancji psychoaktywnych i trudnej drodze do trzeźwości. Historia kończy się w miejscu, w którym Hunter znajduje się dzisiaj – będąc trzeźwym, mając własną rodzinę i ojca, który został 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. A także będąc tym, który wreszcie potrafi docenić piękne rzeczy w życiu.

„W swoim wstrząsającym i wciągającym pamiętniku Hunter Biden po raz kolejny udowadnia, że każdy – nawet syn prezydenta USA – może przeżywać koszmar uzależnienia. Biden pamięta wszystko i opowiada o tym ze wspaniałą odwagą, która jednocześnie rozdziera serce. Zaczyna od pytania: Gdzie jest Hunter? Odpowiedź brzmi: jest w tej książce, we wszystkim co dobre, złe i piękne – pisze Stephen King.Z kolei Dave Eggers, autor głośnego „Kręgu” mówi, że książka Bidena „jest tak zwięzła, tak bezlitosna i dynamiczna, że poza przewracaniem stron i zbieraniem szczęki z podłogi od czasu do czasu, nie ruszałem się z miejsca, zanim przeczytałem ją od pierwszej do ostatniej strony”.  

„Hunter Biden pięknie pisze o niemal nieodwracalnej stracie, a także o niesamowitej łasce rodzinnej miłości. Pisze o swoim dzikim alkoholizmie i uzależnieniu z rzadką szczerością, o swoim wyzdrowieniu z oszałamiającą wdzięcznością, o złamanych sercach, zmartwychwstaniu, pięknych rzeczach – podkreśla Anne Lamott, autorka bestsellerów „Bird by Bird” i „Almost Everything”. – To mógłby być scenariusz dla dreszczowca pełnego niespodziewanych zwrotów akcji, dramatycznych wydarzeń z politycznym krajobrazem w tle. A widz miałby wątpliwości, czy to, co ogląda, jest rzeczywiście „oparte na faktach”. Tymczasem ten thriller wydarzył się naprawdę. Bohater tej opowieści, a zarazem jej narrator, Hunter Biden, syn prezydenta Stanów Zjednoczonych, to człowiek, który będąc dzieckiem stracił w wypadku matkę i siostrę, a jako dorosły towarzyszył umieraniu ukochanego brata. I krok po kroku pogrążał się w świecie alkoholu i kokainy. Był bliski śmierci i coraz bardziej odczuwał – jak to sam teraz określa – nadciągającą zagładę. Jak to możliwe, że udało mu się pokonać traumę utrat, samotność, narkomanię? Jak to możliwe, że odzyskał siebie samego? Odpowiedź, nieskażoną naiwnością, znajdzie czytelnik w tej niezwykłej książce. Hunter Biden może z podniesionym czołem i szczerością budzącą najwyższy szacunek świadczyć o tym, że na tym świecie są też „piękne rzeczy”. I że te piękne rzeczy mają swoją niezwykłą moc – przyznaje Bogdan de Barbaro.

Hunter, Joe i Jill Bidenowie w 2009 roku (fot. wikipedia.org)

O autorze

Hunter Biden jest prawnikiem i artystą. Ukończył Uniwersytet Georgetown i Yale Law School, pracował jako rzecznik uniwersytetów jezuickich, a także służył w wielu korporacjach i organizacjach non-profit, w tym jako wiceprezes Amtrak i przewodniczący zarządu Światowego Programu Żywnościowego USA.

Jest synem prezydenta Joe Bidena i ojcem trzech córek: Naomi, Finnegan i Maisy. Mieszka w Kalifornii z żoną Melissą Cohen Biden i ich synem Beau.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *