Na folwarku wybudowano trzy budynki, z których największy, drewniany, w formie prostokątnej podkowy – pełnił funkcję stajni i wozowni. Został on rozebrany w latach 20. XIX w., a w jego miejscu postawiono nowy budynek, tym razem murowany. Autorem projektu był znakomity architekt – Jakub Kubicki, stypendysta króla Stanisława Augusta, a w czasach carskich Generalny Intendent Budowli Korony.
Mimo zawirowań historii Stajnie Kubickiego przetrwały bez większych zniszczeń, jednak ich gruntowny remont był nieunikniony. W trakcie ponad dwuletnich prac m.in. odtworzono historyczną formę i układ budynku, przywrócono oryginalną kolorystykę wnętrz oraz historyczne wrota, a także dostosowano obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dokonano również kilku interesujących odkryć.
Nowy obiekt zwrócony zwiedzającym
– Udostępniamy zwiedzającym Stajnie Kubickiego – ostatni z wielkich projektów konserwatorskich zrealizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Dzięki środkom z Programu (w ramach tej i poprzedniej perspektywy) zwiedzający mogą dziś podziwiać już odrestaurowane: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Biały Dom oraz Wodozbiór – mówi prof. Zbigniew Wawer.
Jak dodaje Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, „zależy mu na tym, żeby Łazienki były miejscem otwartym, przestrzenią edukacji, inspiracji i odpoczynku wszystkich warszawiaków oraz turystów z Polski i z zagranicy. Dlatego każdy obiekt, który zostaje niejako zwrócony zwiedzającym, jest dla niego powodem do wielkiej satysfakcji i dumy”.
Obiekt jest dostępny dla zwiedzających:
Wtorek-czwartek 10:00-16:00
Piątek-niedziela 10:00-18:00