Pełna wdzięku francuska komedia romantyczna z Cannes. „Weselny toast” w kinach
30 lipca, 2021
Opowieść o dorastaniu w czasach PRL-u. Podróż w czasie z powieścią „Plac Leńskiego”
4 sierpnia, 2021

Nowa przestrzeń legendarnej Podkowy z czasów carskich. Stajnie Kubickiego otwarte

Niegdyś przestrzenie te wypełniało rżenie koni i stukot kopyt (fot. mat. pras.)

Zabytkowe powozy, stroje jeździeckie, uprzęże w stylach: angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulskim, akcesoria dla koni, jeźdźców i powożących oraz wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z tematyką hipologiczną. To wszystko znalazło się na jednej z dwóch nowych wystaw stałych (Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego) w Stajniach Kubickiego. Niegdyś przestrzenie te wypełniało rżenie koni i stukot kopyt, a teraz można odkrywać ciekawą historię i unikalne wnętrza. Druga ekspozycja, tj. królewska manufaktura tkacka, prezentuje XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjne materiały, dziurkarkę oraz karty perforowane z zapisanymi wzorami tkanin. Otwarcie tego największego i najcenniejszego obiektu tzw. folwarku łazienkowskiego, możliwe było po ponad dwuletnim remoncie konserwatorskim. Dla zwiedzających kolejną z perełek Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, przygotowano także bogaty program edukacyjny i wystawienniczy, który zgodnie z założeniami projektu przyczyni się do wyrównywania szans w dostępie do kultury.

Na folwarku wybudowano trzy budynki, z których największy, drewniany, w formie prostokątnej podkowy – pełnił funkcję stajni i wozowni. Został on rozebrany w latach 20. XIX w., a w jego miejscu postawiono nowy budynek, tym razem murowany. Autorem projektu był znakomity architekt – Jakub Kubicki, stypendysta króla Stanisława Augusta, a w czasach carskich Generalny Intendent Budowli Korony.

Mimo zawirowań historii Stajnie Kubickiego przetrwały bez większych zniszczeń, jednak ich gruntowny remont był nieunikniony. W trakcie ponad dwuletnich prac m.in. odtworzono historyczną formę i układ budynku, przywrócono oryginalną kolorystykę wnętrz oraz historyczne wrota, a także dostosowano obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dokonano również kilku interesujących odkryć.

Nowy obiekt zwrócony zwiedzającym

– Udostępniamy zwiedzającym Stajnie Kubickiego – ostatni z wielkich projektów konserwatorskich zrealizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Dzięki środkom z Programu (w ramach tej i poprzedniej perspektywy) zwiedzający mogą dziś podziwiać już odrestaurowane: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Biały Dom oraz Wodozbiór – mówi prof. Zbigniew Wawer.

Jak dodaje Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, „zależy mu na tym, żeby Łazienki były miejscem otwartym, przestrzenią edukacji, inspiracji i odpoczynku wszystkich warszawiaków oraz turystów z Polski i z zagranicy. Dlatego każdy obiekt, który zostaje niejako zwrócony zwiedzającym, jest dla niego powodem do wielkiej satysfakcji i dumy”.

Obiekt jest dostępny dla zwiedzających:

Wtorek-czwartek 10:00-16:00
Piątek-niedziela 10:00-18:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *