Vademecum, czyli wszystko o kuchni znad Sekwany. Książka-album „Francja na talerzu”
25 stycznia, 2024
Skrywane opinie, frustracje, a nawet tajemnice. Nowa komedia „Wyjątkowy prezent”
27 stycznia, 2024

Nominacje do Oscara i BAFTA oraz dwa Złote Globy. Film „Przesilenie zimowe” w kinach

Role aktorskie zostały nagrodzone nominacjami do najważniejszych nagród filmowych (fot. mat. pras.)

Nie dość, że nielubiany nauczyciel, to Paul jest postrzegany przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osoba pompatyczna i irytująca. W tej roli nominowany do Oscara, Paul Giamatti. W filmie „Przesilenie zimowe” w reżyserii Aleksandra Payne’a – spotyka dwójkę innych, choć bardzo od siebie różnych rozbitków. Tworzy oni razem nieprawdopodobną świąteczną rodzinę, która dzieli się komicznymi perypetiami podczas dwóch bardzo śnieżnych tygodni w Nowej Anglii. Prawdziwą podróżą okaże się to, jak pomagają sobie nawzajem zrozumieć, że nie są przywiązani do swojej przeszłości. Mogą przecież wybrać własną przyszłość. Za zdjęcia w filmie odpowiada duński operator, Eigil Bryld.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1970 roku i Paul (Paul Giamatti), nie mając rodziny nigdzie nie wyjeżdża. Nauczyciel zostaje w szkole, aby pilnować uczniów, którzy nie mogą wrócić do domu. Po kilku dniach zostaje tylko jeden uczeń – sprawiający kłopoty 15-latek o imieniu Angus (Dominic Sessa), któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie. Do Paula i Angusa dołącza kucharka Mary (Randolph), której syn niedawno zginął w Wietnamie.

Obraz zdobył pięć nominacji do Oscara (Najlepszy film, Najlepszy aktor – Paul Giamatti, Najlepsza aktorka drugoplanowa – Da’Vine Joy Randolph, Najlepszy scenariusz oryginalny i Najlepszy montaż) oraz aż siedem do Nagród BAFTA. Ma już na koniec dwa Złote Globy: dla Najlepszego Aktora w komedii/musicalu (Paul Giamatti) oraz dla Najlepszej aktorki drugoplanowej (Da’Vine Joy Randolph). Ponadto otrzymał trzy Critics Choice Awards (Najlepszy aktor, Najlepsza aktorka drugopanowa oraz za Najlepszy debiut – Dominic Sessa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *