Produkcja „Okiem liryka” przybliża historię monumentalnego obrazu „Bitwa pod Piramidami” autorstwa Wojciecha Kossaka. Będą ją mogli zobaczyć ci wszyscy, którzy Noc Muzeów postanowią spędzić w Zamku Królewskim w Warszawie. Pokaz odbędzie się w wyjątkowych wnętrzach, które z całą pewnością sprawią, że seans będzie niezapomniany i pozwoli lepiej poczuć atmosferę dawnych czasów. W końcu Wojciech Kossak był niezrównanym malarzem scen batalistycznych i historycznych. Monumentalne malowidło o wymiarach 15 x 115 m, podzielono niegdyś na fragmenty, które obecnie znajdują się w różnych zbiorach. Posiadaczem jednego z nich jest Bank Pekao S.A. Kolejną część panoramy można odnaleźć m.in. w Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.
„Bitwa pod piramidami” była po „Bitwie pod Racławicami” oraz „Panoramie Berezyńskiej”, trzecim dziełem tego typu. Obraz nawiązuje do wydarzeń historycznych, które miały miejsce podczas kampanii napoleońskiej w Egipcie, w latach 1798-1801. Uwagę widzów na pewno przyciągają rozpędzone sylwetki koni, ukazane w dynamicznych pozach. Sporo miejsca artysta poświęcił również na analizę postaci ludzkich oraz kłębów unoszącego się piaskowego kurzu. Całość pobudza wyobraźnię i pozwala poczuć atmosferę minionych wydarzeń.
Sztuka na wyciągnięcie ręki
Ciekawą propozycją dla zainteresowanych wizytą podczas Nocy Muzeów w Muzeach Narodowych w Poznaniu lub Krakowie będzie możliwość obejrzenia dzieł wybitnych artystów ze zbiorów Banku Pekao S.A. Latem ubiegłego roku, w Muzeum Narodowym w Poznaniu ponownie została otwarta nowa stała ekspozycja Galerii Sztuki Polskiej od XVIII wieku do 1945 roku. Wnętrze wystawy zostało odnowione i przearanżowane. Nowa ekspozycja prezentuje sztukę polską w układzie chronologicznym, akcentując najważniejsze przeobrażenia w malarstwie i przedstawiając najistotniejsze dzieła polskich artystów. Łącznie to ponad 700 dzieł – obrazów i rzeźb. Dzieła pozyskane w ramach depozytu od Banku Pekao S.A. sprawiły, że w przestrzeni ekspozycyjnej pojawiły się m.in. prace Jana Nepomucena Głowackiego, Jana Stanisławskiego, czy też Stanisława Kamockiego, które dopełniły obraz sztuki polskiej na przestrzeni wieków.
Z kolei, na odwiedzających Muzeum Narodowe w Krakowie czekają m.in. dwa wyjątkowe obrazy:„Bratki” oraz „Orzeł” stworzone przez Stanisława Wyspiańskiego. Jak wiadomo, w jego twórczości plastycznej przeważały portrety i pejzaże. Malarz opracowywał również projekty dekoracji wnętrz, mebli i tkanin oraz projekty architektoniczne. Pierwsze z dzieł było projektem polichromii dla Kościoła Franciszkanów w Krakowie i ujawniło fascynacje artysty średniowieczem oraz przyrodą. Wyspiański wykorzystywał studia stylizowanych kwiatów z podkrakowskich łąk. Sam projekt „Bratków” jest unikatowy. Użyto tego projektu jako przepróchy. Widoczne są na nich ślady farby z polichromii z kościoła franciszkańskiego, dlatego można przypuszczać, że obiekty, były w kościele franciszkańskim podczas prac. Noc Muzeów to ostatni moment, aby zobaczyć oba dzieła Stanisława Wyspiańskiego w przestrzeni wystawienniczej Muzeum Narodowego w Krakowie.
Rola sztuki w działalności Banku Pekao S.A.
Sztuka pełni ważną rolę w blisko stuletniej działalności Banku Pekao S.A. Na przestrzeni lat, bank zgromadził okazałą kolekcję dzieł sztuki. Zdobywano je m.in. przy okazji fuzji z innymi bankami, stając się przy tym właścicielem należących do nich kolekcji. Na początku lat 90. Bank Pekao S.A. zaczął aktywnie inwestować w sztukę poprzez kupowanie prac bezpośrednio od artystów oraz w galeriach sztuki. Czasami były one nabywane także na aukcjach. Wszystko po to, aby chronić polską spuściznę kulturową dla przyszłych pokoleń.
Bank Pekao S.A. wspiera także przedsięwzięcia mające na celu propagowanie polskiego dziedzictwa kulturowego i aktywnie angażuje się w wydarzenia kulturalne promujące ten obszar. Uczestnictwo w Nocy Muzeów jest kolejnym krokiem w celu popularyzacji kultury i sztuki.