„Noc listopadowa” to dramat Stanisława Wyspiańskiego, napisany po krótkiej wizycie artysty w Łazienkach Królewskich. Przeważająca część utworu rozgrywa się właśnie tam – w miejscu, które wywarło na autorze ogromne wrażenie. Jego wyobraźnię uruchomiła duża ilość zgromadzonych w Łazienkach dzieł sztuki nawiązujących do antyku. Także tutaj mieściła się Szkoła Podchorążych, w której kształcili się młodzi wojskowi. To oni byli inicjatorami niepodległościowego zrywu z listopada 1830 roku, opisanego przez Wyspiańskiego.
Pomysł inscenizacyjny opiera się na rozegraniu scen dramatu w miejscach, które opisał autor. Widzowie będą przemieszczać się po historycznych ogrodach – start 12 listopada 2022 o godz. 18.00 przy bramie od ul. Myśliwieckiej, by obserwować kolejne sceny, a w wędrówkach będzie im towarzyszyć postać boga wiatru, Eola. Widowisko uświetnią elementy scenografii, m.in. łódź Charona sunąca po stawie, pochodnie czy chór bogiń Nike. W tle będzie można usłyszeć Etiudę Rewolucyjną Chopina w nowym brzmieniu.
Obsada i twórcy
Za reżyserię odpowiada Leszek Zduń, za muzykę – Rafał Odrobina, za scenografię – Marek Chowaniec, za kostiumy – Aleksandra Reda i Agata Stanula, a za choreografię – Angelika Skowronek. W obsadzie znaleźli się: Jacek Bończyk, Dorota Bzdyla, Michał Chorosiński, Jarosław Gajewski, Piotr Grabowski, Mateusz Grydlik, Arkadiusz Janiczek, Agata Klimczak-Kołakowska, Michał Konarski, Dariusz Kowalski, Filip Kowalczyk, Jacek Król, Szymon Kuśmider, Marcin Kwaśny, Maciej Maciejewski, Marcin Przybylski, Lidia Sadowa, Agnieszka Sitek, Anna Ułas, Przemysław Wyszyński i Sylwia Zmitrowicz.
Wstęp na wydarzenie kosztuje 50 zł. Bilety można kupić w kasach w Podchorążówce, Starej Oranżerii oraz Stajniach Kubickiego (wt.-czw. godz. 10.00-15.00, pt.-sob. godz. 10.00-16.00, niedz. 10.00-15.00) lub na eWejściówkach (tu doliczana jest opłata transakcyjna). Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Realizacja wspólnie z Teatrem Klasyki Polskiej inscenizacji Nocy Listopadowej Stanisława Wyspiańskiego”.