Labirynt losów bohaterów skłania do refleksji. „Nim odleci” w Teatrze Współczesnym
21 listopada, 2018
Prace z całej Europy i Nowego Jorku. „Wielka Wojna” w Muzeum Sztuki w Łodzi
23 listopada, 2018

Nigdy niepublikowane listy, nieznane fakty. „Kossakowie” rozliczani z przeszłości

To kolejna już w dorobku Joanny Jurgały-Jureczki książka poświęcona Kossakom (fot. mat. pras.)

Romanse i skandale, których nie udało się ukryć, dwie niezawinione śmierci oraz rodzinne tajemnice ujawnione po latach. Joanna Jurgała-Jureczka pokazuje dwie rodziny i dwa domy braci bliźniaków Wojciecha i Tadeusza Kossaków w zupełnie innym świetle, jakby zatrzymanych w kadrze. Ich dramat, ale i to, co przetrwało ponad upadkiem opisuje w książce „Kossakowie. Biały mazur”. To już kolejna pozycja biografki Zofii Kossak i autorki „Kobiet Kossaków” w której ujawnia ona nieznane i zaskakujące fakty dotyczące tej ziemiańskiej i artystycznej rodziny.

Tadeusz i Wojciech Kossakowie to synowie znanego malarza Juliusza. Byli bliźniakami i na dodatek ożenili się z pannami Kisielnickimi, które były kuzynkami. Tadeusz i Anna byli rodzicami znanej pisarki – Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej. Wojciech i Maria wydali na świat poetkę – Lilkę, czyli Marię Pawlikowską-Jasnorzewską, satyryczkę – Madzię, czyli Magdalenę Samozwaniec  oraz malarza – Jerzego Kossaka. Jak to się stało, że domy podobnych do siebie jak dwie krople wody braci, które prowadziły tak podobne do siebie kobiety, prawie siostry – były odległe, jak dwa różne światy?

Książka „Kossakowie. Biały mazur” to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie: czego jeszcze o nich nie wiemy oraz jakie tajemnice skrywają ich domy? Chodzi oczywiście o majątek Górki Wielkie oraz Kossakówka w Krakowie. Autorka szuka odpowiedzi na dalsze pytania: jakie niezawinione winy ma na swoim sumieniu Jerzy Kossak oraz czy Lilka była jedynie subtelną poetką, Magdalena – królową satyry, życie traktującą z przymrużeniem, a Zofia matką-Polką? Do kogo pisali w tym samym czasie listy miłosne syn i ojciec: Wojciech i Jerzy? To także próba rozliczenia się z mijającym życiem przez znaną pisarkę Zofia Kossak-Szczucka-Szatkowska

Tytułowy biały mazur to ostatni taniec przed ranem (fot. mat. pras.)

O autorce

Joanna Jurgała-Jureczka to historyk literatury, była dziennikarką oraz kierownikiem Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Cechuje ją praca w białych rękawiczkach, ostrożnie i z pietyzmem dotyka zamkniętej w dokumentach przeszłości. Wiele godzin spędza w archiwach, gdzie potrzebny jest nie tylko warsztat naukowca, ale i dociekliwość detektywa.

Jest autorką książek „Tajemnice prowincji” i „Siedem spódnic Alicji”. Od prawie 25 lat pisze o niepospolitej, a właściwie genialnej rodzinie Kossaków. Wydano książki „Zofia Kossak. Opowieść biograficzna”, „Kobiety Kossaków”. Została laureatka Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *