Pełne perypetii i przygód dzieje miłości. Premiera „Korsarza” w Operze Narodowej
17 września, 2020
Miłość i przyjaźń wystawione na próbę w obliczu sukcesu. „Małe szczęścia” w kinach
18 września, 2020

Nieznane wątki, cisi bohaterowie. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” w kinach

W główną rolę, Tomasza Komendy wcielił się Piotr Trojan (fot. Robert Palka)

To poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. Ta historia do dziś uchodzi za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach naszego sądownictwa. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to fabularny debiut Jana Holoubka. Film opowiada o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na więzienie za popełnienie brutalnego przestępstwa, a także niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. W mocne, wyraziste postaci wcielają się m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka, Dariusz Chojnacki, a także w roli głównej Piotr Trojan.

Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość? Pokazują też nieznane wątki i rzucają nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy. Zdjęcia do produkcji były kręcone we Wrocławiu, Warszawie i okolicach oraz Wałbrzychu i Zabrzu.

Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” powstał przy zaangażowaniu i pełnym wsparciu Tomasza Komendy i jego rodziny. – Zgodziłem się na ten film, bo darzę dużym zaufaniem jego twórców. Wiem, że nie zrobią niczego przeciwko mnie i że w filmie pokażą całą prawdę – od pierwszej do ostatniej minuty. Zero fałszu. Chcę, aby ludzie zobaczyli, co tak naprawdę się ze mną działo. Ku przestrodze. Bo ta historia mogła przydarzyć się każdemu, a że padło akurat na mnie, to cóż… Żyję dalej, z podniesioną głową. Jestem wolny. Czuję, jakbym urodził się po raz drugi – mówi Tomasz Komenda.

(fot. Robert Palka)

Reżyser i odtwórca głównej roli

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek, autor głośnego i popularnego serialu „Rojst”. – To, że Tomek Komenda odsiedział 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił, wiedzą niemal wszyscy. Natomiast mało kto wie o kulisach sprawy i trójce bohaterów, którzy ryzykując niemal wszystko, wyciągnęli go z więziennego piekła. Historia Tomka w szerszym kontekście uczy, że choćbyśmy popadli w największe życiowe tarapaty, sytuację wydawać by się mogło absolutnie bez wyjścia, zawsze istnieje możliwość, że pojawi się ktoś, kto wyciągnie do nas dłoń. Chciałbym, żeby nasz film dał nadzieję wszystkim tym, którzy myślą, że nie ma dla nich już szans – podkreśla Jan Holoubek.

Obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, ale rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: „Chce się żyć” czy serial „Pułapka”. – Lektura scenariusza wywołała we mnie ogromną złość i bezradność. Dlaczego nikt nic wtedy nie zrobił? Dlaczego w ogóle to wszystko się wydarzyło? Z kolei finał to wielkie wzruszenie, niezmienne przy każdej kolejnej wersji tekstu. Jestem przekonany, że widzowie podzielą te emocje – mówi odtwórca roli Tomasza Komendy.

(fot. Robert Palka)

Pięć festiwalowych nagród

Film miał swoją festiwalową premierę na 39. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Obraz został nagrodzony aż pięcioma statuetkami – w tym za najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan), najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda) oraz najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek). Przez widzów został uznany także Najlepszym Filmem i to ich decyzją do twórców powędrowała Nagroda Publiczności.

– Prawdziwa historia Tomka Komendy pokazuje, że nawet najbardziej drastyczne przeżycia nie są w stanie zabić w człowieku miłości, nadziei, wiary w odmianę losu. Film w przejmujący sposób opowiada o rzeczach najważniejszych – przyznaje producentka Anna Waśniewska-Gill.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *